ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΕΣΠΟΤΙΚΟ

12 Οκτωβρίου 2015 ΑΡΚΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ

IMG1182

Την Πέμπτη, 8 Οκτωβρίου, ομάδα μαθητών της Γ΄τάξης του Γυμνασίου Πάρου, στα πλαίσια του μαθήματος της Τοπικής Ιστορίας, ξεναγήθηκε στον αρχαιολογικό χώρο του Δεσποτικού. Στο νησί, που είναι ένα μεγάλο εργοτάξιο ανασκαφών,συντήρησης  και  αποκατάστασης ενός τμήματος του αρχαϊκού ιερού, εργάζεται άοκνα μεγάλος αριθμός εθελοντών αρχαιολόγων, συντηρητών κ.λπ. Είχαμε την τιμή να ξεναγηθούμε στον χώρο από τον αρχαιολόγο και υπεύθυνο της ανασκαφής κύριο Γιάννο Κουράγιο και να μιλήσουμε με συντηρητές και τον αρχιτέκτονα που καθοδηγεί αναστήλωση.Τους ευχαριστούμε όλους καθώς και τον κύριο Χρίστο Γεωργούση που μας συνόδευσε και μας έδωσε πολύτιμες πληροφορίες.Υπεύθυνες του προγράμματος είναι οι εκπαιδευτικοί  Βαζάκα Αφρ.  και Μπιζά Γαρ.

Ακολουθούν δύο  ερασιτεχνικά βίντεο που, παρά τις τεχνικές αδυναμίες, μας δίνουν κάποια γεύση από τον αρχαιολογικό χώρο…

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ .