Πραγματοποίηση βιωματικών εργαστηρίων για τη διαχείριση κρίσεων στο σχολείο

Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Δυτικής Μακεδονίας υλοποιεί κατά το σχολικό έτος 2019-20 εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την εκπαίδευση των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Διαχείριση Κρίσεων στο χώρο του σχολείου, το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε τρεις φάσεις. Η α’ φάση υλοποίησης, περιλαμβάνει το σχηματισμό των ομάδων διαχείρισης κρίσεων και τον καθορισμό των ρόλων και καθηκόντων των μελών των ομάδων ανάλογα με το είδος και την φύση του κάθε σχολείου. Για το σκοπό αυτό θα πραγματοποιηθούν βιωματικά εργαστήρια, στα οποία θα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί που εκδήλωσαν ενδιαφέρον, οι ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί που έχουν οριστεί για κάθε σχολική ομάδα διαχείρισης κρίσης, καθώς και οι υπεύθυνοι Συντονιστές Εκπαιδευτικού έργου.

Στις 22 και 23/1/2020, υλοποιήθηκαν στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς και στο 3ο Γυμνάσιο Καστοριάς, αντίστοιχα.