Δικτυακός τόπος Comenius Regio

Πατώντας εδώ μπορείτε να περιηγηθείτε στο δικτυακό τόπο του ευρωπαϊκού προγράμματος Δια βίου Μάθησης Comenius Regio.

Το πρόγραμμα αυτό ανήκει στα Ευρωπαϊκά Προγράμματα Δια Βίου Μάθησης, που χρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Σκοπός του είναι η συνεργασία σε επίπεδο: τοπικό (μεταξύ εκπαιδευτικών αρχών, σχολείων, τοπικών και ιδιωτικών φορέων), περιφερειακό (με τις αρχές και τα σχολεία αλλά και πολιτιστικούς φορείς των νομών της περιφέρειάς μας) και ευρωπαϊκό (με τους αντίστοιχους φορείς της Ιταλίας).
Το πρόγραμμα υλοποιείται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης με την καθοδήγηση και την στήριξη του Περιφερειακού Διευθυντή κ. Γεώργιου Παναγιωτόπουλου, με συντονίστρια την κα Σίντυ Τασούλα και τοπικούς εταίρους το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας (Στρούμπειο), το Μουσικό Σχολείο Πάτρας και το Ωδείο Paganini. Η διάρκεια του προγράμματος είναι διετής.

Η ιστοσελίδα αυτή αφορά:
τους Διευθυντές και Προϊσταμένους Γραφείων που ενδιαφέρονται για συνεργασία σε ευρωπαϊκά προγράμματα,
τους Σχολικούς Συμβούλους,
τους Διευθυντές των σχολείων,
όλους τους μουσικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,
τους καθηγητές Φυσικής Αγωγής, αλλά και
όλους τους εκπαιδευτικούς και
τους φορείς που σχετίζονται με τον πολιτισμό
και ενδιαφέρονται για συνεργασία, αφού θα γίνει ανοιχτή πρόσκληση συνεργασίας για την επόμενη σχολική χρονιά.

Μπορείτε να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο έρευνας εδώ.

Σχετικά με Δημ.Σχ.Πενταλόφου Αιτ/νίας

Διαχειριστής του δικτυακού τόπου είναι ο δντής του Σχολείου Σωτήρης Κολεμένος

Κατηγορίες: Πολιτισμός. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.