Σχετικά

Το Σχολειό μας απέχει μόλις 13 χμ. από το Αγρίνιο και βρίσκεται περίπου στο μέσον της διαδρομής Αγρινίου-Θέρμου, αρκετά κοντά στον οδικό αυτόν άξονα, κοντά στην κεντρική πλατεία του χωριού μας και πολύ κοντά στον Ναό μας, τον αφιερωμένο στα Εισόδια της Θεοτόκου. Περιβάλλεται από τρεις δρόμους, οικήματα, ελαιώνες και οικόπεδα.

Ως κτίσμα, αριθμεί κάτι παραπάνω από έναν αιώνα (100 χρόνια) ζωής (το πέτρινο τμήμα του), ενώ μεταγενέστερα έχουν κτισθεί παράπλευρα άλλες δύο αίθουσες, αποθήκη και λεβητοστάσιο και πριν από 11 περίπου χρόνια τοποθετήθηκαν και δύο προκατασκευασμένες αίθουσες. Διαθέτει τεράστιο προαύλιο δύο επιπέδων: Το επάνω ασφαλτοστρωμένο και το άλλο -στο οποίο βρίσκεται και το κτίσμα του Νηπιαγωγείου- χωμάτινο, εμπλουτισμένο με χλόη, αμμοχάλικο, παγκάκια και -κυρίως- ισκιερά καταπράσινα δέντρα! Στο επάνω προαύλιο βρίσκουμε τις τουαλέτες, τις βρύσες, κάποια παγκάκια, παρτέρια και δέντρα. Από δω μπορεί κανείς ν΄αγναντέψει τα τριγύρω βουνά  και, τις ξάστερες μέρες, ακόμα και την πανέμορφη λίμνη Τριχωνίδα καθώς και τον Αράκυνθο, (βουνό) της απέναντι Μακρυνείας!

Βγαίνοντας στον περίβολο του Σχολείου, οι μαθητές μας περιστοιχίζονται από πράσινο, φυσικό κάλλος, γεγονός που επιδρά και στην ομαλή ανάπτυξή τους, αυξάνει την ψυχική τους ευφορία και ωθεί σε υγιή δράση, παιχνίδι, χαρά.