Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ημέρας για την προστασία των παιδιών ενάντια στη Σεξουαλική Εκμετάλλευση και τη Σεξουαλική Κακοποίηση – 18η Νοεμβρίου, το Σχολείο μας διοργάνωσε ομιλία – εκδήλωση με θέμα: «Παιδική Κακοποίηση – Αντιμετώπιση».
Καλεσμένη μας ήταν η ψυχολόγος – ψυχοθεραπεύτρια κα Ειρήνη-Γαρούφη Σκουφή. Η ομιλία απευθύνθηκε χωριστά σε μαθητές και χωριστά σε γονείς.
Οι μαθητές είδαν το βίντεο: » Το μυστικό της Νίκης» (ιστορία κινούμενων σχεδίων) και ακολούθησε συζήτηση με τους μικρούς μαθητές για τον «Κανόνα του εσώρουχου» και το «Ασφαλές άγγιγμα».
Στη συνέχεια η ψυχολόγος μίλησε στους γονείς-κηδεμόνες, οι οποίοι διατύπωσαν τους δικούς τους προβληματισμούς και έγινε μια γόνιμη και εποικοδομητική συζήτηση.