Κανονισμός λειτουργίας

Προσέλευση – παραμονή στο σχολείο

Το πρόγραμμα ημερήσιας λειτουργίας του πρωινού και του ολοήμερου προγράμματος ορίζονται με σχετικές αποφάσεις του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Οι βασικοί κανόνες λειτουργίας του σχολείου μας, όπως αποφασίστηκαν από το Σύλλογο Διδασκόντων:

• Η άφιξη των μαθητών το πρωί γίνεται από τις 8.00 ως 8.10 από την είσοδο του σχολείου επί της οδού Καζάνη. Η προσέλευση νωρίτερα γίνεται με ευθύνη των γονέων, καθώς τα παιδιά θα παραμένουν έξω από το σχολείο μέχρι να ανοίξουν οι πόρτες, αφού δεν λειτουργεί πρωινό Ολοήμερο τμήμα.
  •  Οι ενήλικες που συνοδεύουν τα παιδιά το πρωί, αφού βεβαιωθούν ότι εισήλθαν  στο προαύλιο,  αποχωρούν αμέσως  ή μόλις χτυπήσει το κουδούνι της έναρξης των μαθημάτων.
  • Η έγκαιρη προσέλευση βοηθά στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και είναι απαραίτητη για λόγους συνέπειας των μαθητών προς το σχολείο και σεβασμού στον κανονισμό του. Η κεντρική πόρτα του σχολείου (μετά τις 2 πρώτες εβδομάδες λειτουργίας για λόγους προσαρμογής) κλείνει υποχρεωτικά στις 8.15, αμέσως μετά τη λήξη της πρωινής συγκέντρωσης. Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής καθυστερήσει αδικαιολόγητα, χωρίς προηγούμενη ενημέρωση του σχολείου από τους γονείς του, θα βρει κλειστή την εξωτερική πόρτα. Θα μπορέσει να μπει στο χώρο του σχολείου κατά τη διάρκεια του 1ου διαλείμματος στις 9.40. Αν χρειαστεί να επικοινωνήσετε με το σχολείο, το τηλέφωνο είναι: 2841022104.
  • Η παραμονή των γονέων στις αίθουσες, την ώρα του μαθήματος γενικά δεν επιτρέπεται. Οι γονείς μπορούν να έρχονται στο σχολείο μόνο κατά τις προγραμματισμένες ώρες συναντήσεων με τους εκπαιδευτικούς των τάξεων, μετά από πρόσκληση του εκπ/κού τάξης στο πλαίσιο προκαθορισμένου εκπ/κού προγράμματος. Το σχολείο μας ωστόσο καλλιεργεί τις καλές σχέσεις με τις οικογένειες των μαθητών μας, μέσα από προγράμματα εθελοντισμού δίνοντας την ευκαιρία στους γονείς να προσφέρουν υπηρεσίες κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου. Γνωστοποιούνται στους γονείς το πρώτο δίμηνο της σχολικής χρονιάς.