Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ITTS Conference – 27 ΜΑΪΟΥ 2023, Μυτιλήνη

ITTS Conference – 27 ΜΑΪΟΥ 2023, Μυτιλήνη

Συνέδριο & Εργαστήρια ITTS 2023

How to promote the professional integration of international teachers and the cultural diversity in schools
SAVE THE DATE: 27 ΜΑΪΟΥ 2023
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΜΥΤΙΛΗΝΗ, ΛΕΣΒΟΣ, ΕΛΛΑΔΑ
Το Συνέδριο και τα Εργαστήρια Κατάρτισης ITTS έχουν ως στόχο να στηρίξουν την επαγγελματική ένταξη των εκπαιδευτικών από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης στα σχολεία. Τα Εργαστήρια θα εφοδιάσουν με υλικό, οδηγίες και μεθόδους που θα βοηθήσουν το έργο των εκπαιδευτικών, συμβούλων (μεντόρων) και διευθυντών/τριών δίνοντας έμφαση στην ανταλλαγή εμπειριών μέσα από διαφορετικές δημιουργικές δραστηριότητες.
Το Συνέδριο και τα Εργαστήρια Κατάρτισης ITTS βασίζονται στο έργο του ευρωπαϊκού προγράμματος ITTS – International Teachers for Tomorrow’s School, το οποίο στοχεύει στη στήριξη των εκπαιδευτικών από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ταυτόχρονα, στοχεύει να στηρίξει τα σχολεία και τους/τις εργαζόμενους/ες σε αυτά να αναστοχαστούν σε ζητήματα πολιτισμικών ετεροτήτων και να ενδυναμώσει τον ρόλο του σχολείου.

Το Συνέδριο έχει σχεδιαστεί ως ένα ολοήμερο συνέδριο εργαστηρίων.

ΠΟΙΟΙ/ΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ?
Εκπαιδευτικοί (εν ενεργεία και μελλοντικοί εκπαιδευτικοί), σύμβουλοι και μέντορες, διευθυντές/τριες, ερευνητές/τριες και προσωπικό από εκπαιδευτικά ιδρύματα και το Υπουργείο Παιδείας, μέλη ΜΚΟ και της κοινωνίας των πολιτών.
Περισσότερες πληροφορίες: ittsconference@aegean.gr / https://itts-europe.org/
Το Συνέδριο και τα Εργαστήρια ITTS οργανώνονται από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Μυτιλήνη, Ελλάδα σε συνεργασία με τους εταίρους του προγράμματος ITTS.

Δεκέμβριος 2022

6/10/1910: Ορκίζεται η πρώτη κυβέρνηση του Ελευθέριου Βενιζέλου.