ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΖΑΚΡΟΥ- TO ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το Δημοτικό Σχολείο Ζάκρου ανεγείρεται στο λόφο «Τραοπιάστη» το 1960 και το 1964 το Σχολείο μεταστεγάζεται σε αυτό . Βρίσκεται σε μια αγροτική περιοχή, πλούσια σε φυσική και πολιτισμική κληρονομιά , στο ανατολικότερο σημείο της Κρήτης του Νομού Λασιθίου. Είναι τριθέσιο oργανικά και 2/Θέσιο λειτουργικά με 17 μαθητές , παράλληλα λειτουργεί και τμήμα ολοήμερου. Το όραμά μας περιλαμβάνει ένα σχολείο ανοιχτό , δημοκρατικό και δημιουργικό , το οποίο προετοιμάζει με υπευθυνότητα τους πολίτες του αύριο, καλλιεργεί με μεθοδικότητα τις πανανθρώπινες αξίες,  σέβεται τις ικανότητες κάθε μαθητή και μαθήτριας , προσφέρει ευκαιρίες για γνώση , εφαρμόζει σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους στο πνεύμα της συμπερίληψης , υιοθετεί καινοτόμες διδακτικές προσεγγίσεις και διαμορφώνει σχέσεις εμπιστοσύνης με όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας. Κάθε μας ενέργεια κι απόφαση χαρακτηρίζεται από το κοινό όραμα για “Ένα σχολείο που μαθαίνει κι όλοι αισθάνονται ότι ανήκουν».

971441 535516103188144 311947461 n