Στην επίσκεψή μας στη Ζίτσα οι Δ΄,Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις επισκέφτηκαν την μοναδική σε όλη την Ελλάδα Πινακοθήκη Χαρακτικής «Κώστας Μαλάμος» η οποία φιλοξενεί μόνιμα 140 έργα σπουδαίων καλλιτεχνών. Αφού ξεναγήθηκαν οι μαθητές έλαβαν μέρος σε δραστηριότητα που τους ανατέθηκε από τους υπεύθυνους της έκθεσης. Οι Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις ξεναγήθηκαν στο Λαογραφικό Μουσείο.
Στη συνέχεια όλες οι τάξεις επισκέφτηκαν
το Οινοποιείο Γκλίναβος όπου οι μαθητές άκουσαν για την διαδικασία παραγωγής κρασιού και τσίπουρου και έμαθαν για τα επαγγέλματα του οινοποιού και αμπελουργού.