Η ιστορία του σχολείου μας

Το Δημοτικό Σχολείο Βουνοπλαγιάς έχει μακρά ιστορία και αποτελεί τη συνέχεια του παλαιού σχολείου της Ζέλοβας (παλιά ονομασία της σημερινής Βουνοπλαγιάς). Το παλιό πετρόκτιστο σχολείο που λειτουργεί σήμερα ως Νηπιαγωγείο κατασκευάστηκε το 1932. Από το 1993 το Δημοτικό Σχολείο λειτουργεί στο νέο σύγχρονο κτίριο, το οποίο από τη νέα σχολική χρονιά θα είναι το πρώτο ενεργειακά αναβαθμισμένο κτίσμα στο Δήμο Ζίτσας κι από τα ελάχιστα σ’ ολόκληρη την  Ήπειρο. Με βάση τα ιστορικά στοιχεία που έχουμε στη διάθεσή μας χάρη στην αξιόλογη εργασία του Ιάσωνα Αργύρη (δασκάλου καταγόμενου απ’ τη Βουνοπλαγιά), το σχολείο άρχισε τη λειτουργία του κατά τις τελευταίες δεκαετίες του 18ου αιώνα με πρώτη αποδεικτική ημερομηνία την 2α Φεβρουαρίου του 1802. Σήμερα λειτουργεί ως 6/θέσιο σχολείο με ολοήμερο τμήμα και το σύνολο των μαθητών που φοιτούν ανέρχονται στους 117.