Σκέψου πριν μιλήσεις….

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Βώρων έδωσαν τη δική τους απάντηση στο Σχολικό Εκφοβισμό. Έπειτα από το σεμινάριο της σχολικής συμβούλου κ. Μπαγιάτη Ειρήνης και με τις υποδείξεις της κ. Παναγιωτάκη, οι πολλαπλασιαστές εκπαιδευτικοί του Δημ Σχ. Βώρων με τους μαθητές των Δ΄Ε΄& Στ΄ τάξεων, έκαναν τις παρακάτω δραστηριότητες:

• Δραματοποίηση σεναρίου bullying

• Υλοποίηση δραστηριοτήτων για την ανάπτυξη της Συναισθηματικής Νοημοσύνης

• Ζωγράφισαν και έγραψαν τα δικά τους συνθήματα.

Μερικά από τα συνθήματά μας συνθήματα ήταν:

ΜΙΛΑ!

Σκέψου πριν μιλήσεις!

ΟΧΙ στη βία, ΝΑΙ τη φιλία!

Στόχος όλων των παραπάνω δραστηριοτήτων ήταν να αντιμετωπίσουμε τη πιθανότητα εμφάνισης περιστατικών σχολικού εκφοβισμού, καθώς τα παιδιά μέσα από την κατάλληλη εκπαίδευση και μαθαίνοντας τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να συμπεριφέρονται σε κάθε περίπτωση, μπορούν να αντιμετωπίσουν σωστά και υπεύθυνα κάθε κατάσταση που θα συναντήσουν. Οι μαθητές του σχολείου μας με ζήλο και μεράκι, συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες εκπλήσσοντας ευχάριστα σε πολλές περιπτώσεις τους δασκάλους τους, με τις φρέσκιες ιδέες τους και τον τρόπο τον οποίο επιλέγουν να διαχειριστούν δύσκολες καταστάσεις. Ας ευχηθούμε όλοι, τα άσχημα αυτά περιστατικά να αποτελέσουν παρελθόν αρχικά από τα σχολεία μας και φυσικά κατ επέκτασιν και από τη κοινωνία μας.

Φωτογραφικό υλικό από τις εκδηλώσεις ακολουθεί στη συνέχεια:

Σχολικη βια (4)  Σχολικη βια (5)  Σχολικη βια (6)  Σχολικη βια (7)Σχολικη βια (3)   Σχολικη βια (2)