Διαγωνισμός ΛΥΣΙΑΣ

Ξεκίνησε και φέτος ο διαγωνισμός Λυσίας που αφορά μαθητές από Δ΄ έως ΣΤ΄(για το Δημοτικό Σχολείο).

Ο Λυσί@ς είναι Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω  Internet, ο οποίος οργανώνεται για 22η συνεχή χρονιά και μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτόν όσοι μαθητές επιθυμούν από τις Δ΄, Ε και ΣΤ΄τάξεις.

Ο διαγωνισμός διεξάγεται, παραδοσιακά υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, από τα Εκπαιδευτήρια Δούκα, και την COSMOTE, με χρυσό χορηγό τη Microsoft Hellas, και τη συνεργασία του Ιδρύματος Λαμπράκη, της ΕΕΔΕ, της ΕΠΥ και της Cyprus Computer Society, διακεκριμένων επιστημόνων από Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, Ινστιτούτα, Πανεπιστήμια, καθώς και εκπαιδευτικών απ’ όλες τις βαθμίδες Εκπαίδευσης.

Περισσότερα για τους σκοπούς του διαγωνισμού, δηλώσεις συμμετοχής αλλά και οποιαδήποτε πληροφορία  μπορείτε να δείτε στον ιστότοπο του Λυσία  ΕΔΩ