Χρόνια πολλά Ελλάδα μας!!!

Νικούμε. Νικούμε.

Πάντα νικάει το δίκαιο.

Μια μέρα θα νικήσει ο άνθρωπος.

Μια μέρα η λευτεριά θα νικήσει τον πόλεμο.

Αδέρφια μου. Αδέρφια μου,

μια μέρα θα νικήσουμε για πάντα.”

Γιάννης Ρίτσος

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Βαλτεσινίκου στις 28 Οκτωβρίου τίμησαν τους ήρωες του 1940 συμμετέχοντας σε διάφορες δράσεις. Κατέθεσαν στεφάνι στο Ηρώο, απήγγειλαν ποιήματα, είπαν τον Εθνικό Ύμνο και παρέλασαν στην πλατεία του χωριού ανεμίζοντας την γαλανόλευκη σημαία. Μπράβο στα παιδιά!!!

IMG 20221028 205758 IMG 20221028 205725 IMG 20221028 205700 IMG 20221028 205628 IMG 20221028 205613 IMG 20221028 205550 IMG 20221028 205528IMG 20221028 205453

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!

Στις 14/06/2022, το Δημοτικό Σχολείο Βαλτεσινίκου σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο, πραγματοποίησε την καλοκαιρινή εορτή για την λήξη του σχολικού έτους. Αν και η γιορτή είχε προγραμματισθεί να γίνει στον εξωτερικό χώρο του σχολείου, η βροχή άλλαξε τα σχέδια κι έτσι μεταφέρθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων. Τα παιδιά παρουσίασαν μια παράσταση με θέμα την μόλυνση των θαλασσών. Τα ίδια, μεταμφιέστηκαν σε πλάσματα της θάλασσας και διαμαρτυρήθηκαν για το κακό που έχουν προκαλέσει οι άνθρωποι στη φύση. Έτσι, πέρασαν ένα ισχυρό οικολογικό μήνυμα μέσα από μουσικοκινητικά δρώμενα και τραγούδια. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό!!!

Ευχαριστούμε τους Γονείς, την Τοπική Διοίκηση, τον Δήμο και ευχόμαστε καλή πρόοδο στα παιδιά!

Καλό Καλοκαίρι σε όλους !!!

Mικροί συγγραφείς με…μεγάλες ιδέες!

Αναφορικά με το σχέδιο δράσης για τη φιλαναγνωσία, τα παιδιά των Δημοτικών Σχολείων Βαλτεσινίκου, Κανδήλας, Δημητσάνας και Τροπαίων, διάβασαν το βιβλίο της κ. Παντολέων Ιλιάνας    “Οι Περιπέτειες των τριών φίλων” κι έφτιαξαν το δικό τους παραμύθι! Ειδικότερα, το Δημ. Σχ. Κανδήλας το ξεκίνησε, το Δημ. Σχ. Τροπαίων έγραψε τη συνέχεια, το τέλος έδωσε το Δημ. Σχ. Δημητσάνας και την εικονογράφησή του την ανέλαβε το Δημ. Σχ. Βαλτεσινίκου. Το αποτέλεσμα ήταν μοναδικό, ενώ αναδείχθηκε η σπουδαιότητα της συνεργασίας!

Oι περιπέτειες των τριών φίλων.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου δράσης για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, οι μαθητές/τριες των Δημοτικών Σχολείων Βαλτεσινίκου, Κανδήλας, Δημητσάνας και Τροπαίων, αφού διάβασαν το βιβλίο της κ. Ιλιάνας Παντολέων “Οι Περιπέτειες των τριών φίλων το μαργαριτάρι, ο ιππόκαμπος και ο αστερίας”, μέσω του ψηφιακού πίνακα ανακοινώσεων padlet.com, ανάρτησαν τη δική τους συνέχεια και το δικό τους τέλος της ιστορίας! Μάλιστα, η συγγραφέας θέλησε να σχολιάσει τις ιστορίες τους!!

Πόλεμος και Ειρήνη

Με αφορμή την ενότητα του μαθήματος της γλώσσας της Στ’ και Ε’ τάξης “Πόλεμος και Ειρήνη”, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων, αφού ανέλυσαν διεξοδικά το συγκεκριμένο θέμα, αναφέρθηκαν στις επιπτώσεις του πολέμου και στα δεινά που προκαλεί, ενώ επισήμαναν τα θετικά στοιχεία της ειρήνης καθώς και τις ανέσεις που μας προσφέρει. Στη συνέχεια, δημιούργησαν μία αφίσα η οποία είχε δύο όψεις, αυτή της ειρήνης και αυτή του πολέμου.

Τηλεσυνάντηση με την Συγγραφέα Σοφιάννα Παϊδούση “Ο Αμφικαθρέφτης”

Τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Βαλτεσινίκου, αφού διάβασαν και συζήτησαν το περιεχόμενο του παραμυθιού “Ο Αμφικαθρέφτης” με τη δασκάλα τους, συμμετείχαν σε τηλεσυνάντηση με τη συγγραφέα του βιβλίου, την κυρία Σοφιάννα Παϊδούση. Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης, έπαιξαν, ζωγράφισαν και δραματοποίησαν σκηνές του παραμυθιού, ενώ μίλησαν για τον εαυτό τους και για το πόσο σημαντικό είναι να βάζουμε στόχους στη ζωή μας!

Στην τηλεσυνάντηση συμμετείχαν και τα εξής σχολεία: Δημοτικό Κανδήλας, Δημοτικό Δημητσάνας και Δημοτικό Τροπαίων.

Καλωσόρισμα του Μάη και γιορτή της μητέρας.

Οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Βαλτεσινίκου, υποδέχθηκαν τον μήνα Μάιο φτιάχνοντας όμορφες κατασκευές! Μάλιστα, για την γιορτή της μητέρας, διάβασαν το βραβευμένο παραμύθι της Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου “Η Πασχαλιά και η Πασχαλίτσα”, το οποίο αναφέρεται στην αγάπη της μητέρας προς το παιδί, ακόμα και αν δεν αποτελεί την βιολογική του μητέρα! Έπειτα, πάνω σε καμβάδες, ζωγράφισαν τις προσωπογραφίες των μητέρων τους.

Καλό Πάσχα!!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Βαλτεσινίκου, σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Βαλτεσινίκου, έφτιαξαν πασχαλινές κατασκευές για να υποδεχτούν το Πάσχα. Ειδικότερα, κατασκεύασαν βαζάκια – λαγουδάκια, έβαψαν λαμπάδες και αυγά, ενώ είδαν από κοντά, πως είναι ένα αερόστατο, το οποίο μας το παρείχε η Εκπαιδευτικός Θωμαή Ψαρολόγου, για να κατανοήσουν μέσα από βιωματική ματιά το εντυπωσιακό έθιμο της Ανάστασης στο Λεωνίδιο Αρκαδίας. Ευχαριστούμε πολύ κυρία Θωμαή!

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ!!

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Ι. Μονή Βαλτεσινιώτισσα

Την Πέμπτη στις 14/0/2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Βαλτεσινίκου, πήγαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Ι. Μονή Βαλτεσινιώτισσα, που βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το σχολείο. Εκεί, τα παιδιά παρατήρησαν το όμορφο εκκλησάκι, ήρθαν σε επαφή με τη φύση και ζωγράφισαν εικόνες της Σταύρωσης και της Ανάστασης Του Χριστού μας.

2 Απριλίου – Παγκόσμια ημέρα βιβλίου!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Βαλτεσινίκου, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, συζήτησαν για την σημασία και τα οφέλη που προσφέρει ένα βιβλίο στον άνθρωπο. Ύστερα, το κάθε παιδί περιέγραψε τα συναισθήματα που του προκαλεί η επαφή με το βιβλίο, ενώ όλοι μαζί, έφτιαξαν μια σχετική αφίσα! Στο τέλος, διάβασαν ένα από τα τρία βιβλία που είχαν παραγγελθεί.