Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Συγγραφής Παραμυθιού, Απρίλιος 2024

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε1 και της Ε2 τάξης συμμετείχαν στον 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Συγγραφής Παραμυθιού με θέμα: «Ένα ουράνιο τόξο στην αυλή μου», που διοργανώνεται από τη Δ/νση ΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης. Στόχος του διαγωνισμού είναι «να εμπνεύσει και να παρακινήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες να εκφραστούν μέσω της συγγραφής του δικού τους πρωτότυπου παραμυθιού, να αποτυπώσουν σκέψεις, όνειρα και επιπροσθέτως να δημιουργήσει νέους αναγνώστες και νέες αναγνώστριες, να εμπνεύσει νέους και νέες δημιουργούς μέσα από τα μονοπάτια των παραμυθιών μέσω της κριτικής σκέψης, της αφήγησης, της δημιουργικής σκέψης και της εικονογράφησης». Τα παιδιά και των δύο τμημάτων συνεργάστηκαν με ενθουσιασμό για να γράψουν και να εικονογραφήσουν το παραμύθι τους, απελευθέρωσαν τη φαντασία τους και δημιούργησαν ένα πρωτότυπο και ευχάριστο παιδικό παραμύθι.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στις δασκάλες της τάξης, κ.κ Βλάχου Πόπη και Γλυνού Καλλιόπη αντιστοίχως, για την πρωτοβουλία και την οργάνωση συμμετοχής.

Δείγματα της εν λόγω συμμετοχής παρουσιάζονται παρακάτω:

Εικόνα 1 Εικόνα 3