ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ 2023-2024

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΥΜΒΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ

ΤΥΜΒΟΣ, 13-10-2023

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες.

Από την προσεχή Δευτέρα 16-10-2023 θα ξεκινήσει στη σχολική μας μονάδα η λειτουργία του θεσμού του Σχολικού Τροχονόμου. Στη θέση αυτή αποφασίστηκε από την αρμόδια επιτροπή να τοποθετηθεί η κυρία Αποστολία Τσιούνη. Θα πρέπει όλα τα μέλη της Σχολικής μας κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς) να συμμορφωνόμαστε προς τις υποδείξεις της κατά τη διάρκεια της προσέλευσης και της  αποχώρησης των μαθητών. Λόγοι σεβασμού του Κ.Ο.Κ. αλλά πρωτίστως ασφάλειας των μαθητών/τριών επιτάσσουν την προσαρμογή της ταχύτητας των αυτοκινήτων μας σε μειωμένα όρια, πολύ περισσότερο ύστερα και από την ασφαλτόστρωση της οδού Σλήμαν έξωθεν του Σχολείου.. Αποτελεί άλλωστε και ένα καθημερινό βιωματικό μάθημα προς τα ίδια μας τα παιδιά. Σημειωτέον ότι έχει ήδη υπάρξει σχετικό έγγραφο αίτημα της Διεύθυνσης του Σχολείου προς τον Δήμο Μαραθώνος για τοποθέτηση προειδοποιητικών πινακίδων αναγγελίας κινδύνου και μειωμένων ορίων ταχύτητας αμφιπλεύρως του Σχολείου.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ