Εγγραφές στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2023-2024

Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού για το σχολικό έτος 2023-2024 θα γίνουν από 1/03/2023 έως και 20/03/ 2023. Ώρες εγγραφών: 13:30-14:30.

Το σχολικό έτος 2023-2024 στην Α΄ Δημοτικού θα φοιτήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-01-2017 έως 31/12/2017.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής είναι:

1. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση εγγραφής  ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ
  2. Βεβαίωση φοίτησης στο Νηπιαγωγείο (δίνεται από το Νηπιαγωγείο.)
  3. Πιστοποιητικό γέννησης (το αναζητά το σχολείο online – δεν χρειάζεται να το προσκομίσουν οι γονείς / κηδεμόνες.) Για τους αλλοδαπούς μαθητές: 1) ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού με επίσημη μετάφραση και 2) διαβατήρια των γονέων και του μαθητή.
  4. Βιβλιάριο υγείας του παιδιού με τα απαραίτητα εμβόλια που ορίζει το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή – Α.Δ.Υ.Μ. (απαραίτητο, ειδικά για να μπορεί το παιδί να συμμετέχει στις αθλητικές δραστηριότητες του σχολείου. Απευθύνεστε σε παιδίατρο. Ισχύει για 3 χρόνια.) ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ
  6. Βεβαίωση κατοικίας του μαθητή/της μαθήτριας, δηλαδή: λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος ή σταθερού τηλεφώνου, εκκαθαριστικό εφορίας, μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας ή άλλο πρόσφατο δημόσιο έγγραφο στο οποίο να αναγράφεται το όνομα του γονέα / κηδεμόνα και η διεύθυνση κατοικίας.

Στη σχολική μας περιφέρεια ανήκουν οι περιοχές: Άγιος Παντελεήμων, παραλία Μαραθώνα, Τύμβος, Βρανάς (από τη στροφή του ελικοδρομίου) και η περιοχή Ριζάρη (κάτω από τη Λεωφόρο Σχινιά και κάτω από τη Λεωφόρο Σουλίου προς Τύμβο.)

Τηλέφωνο σχολείου: 22940 55256. Email σχολείου: mail@dim-tymvou.att.sch.gr