Πολιτιστική Κληρονομιά
Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας έχουν επιλέξει να ασχοληθούν με την θρησκευτική κληρονομιά του τόπου μας. Για τον σκοπό αυτό, στις 12-11-2021 επισκεφτήκαμε τον Ιερό Ναό των Αγίων Ταξιαρχών. Εκει μας υποδέχθηκε ο εφημέριος του ναού, πατήρ Στέφανος, και μας μίλησε για τις θαυματουργές εικόνες του Αγίου Ταξιάρχη και της Παναγίας του Πάθους. Οι μαθητές έθεσαν ερωτήσεις. Έμαθαν τι συμβολίζει κάθε μέρος του θυμιατού και σήκωσαν την εικόνα του Αγιου Ταξιάρχη. Ευχαριστούμε τον πατέρα Στέφανο για τη φιλοξενία!