ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το σχολικό έτος 2021-22 η Ευέλικτη Ζώνη έχει αντικατασταθεί από τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων σε 4 θεματικές ενότητες :

Α) Φροντίζω το Περιβάλλον

Β) Ζω καλύτερα – Ευ Ζην

Γ) Ενδιαφέρομαι και ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Δ) Δημιουργώ και Καινοτομώ- Δημιουργική σκέψη και Πρωτοβουλία

Κάθε θεματική ενότητες διαρκεί 2 μήνες ( Οκτώβριος – Νοέμβριος, Δεκέμβριος – Ιανουάριος , Φεβρουάριος – Μάρτιος , Απρίλιος – Μάιος). Σε κάθε θεματική ενότητα διαπραγματευόμαστε ένα θέμα . Στο πρώτο δίμηνο ( Οκτώβριος- Νοέμβριος) στη Θεματική ενότητα «Φροντίζω το περιβάλλον» θα ασχοληθούμε με το φυσικό [περιβάλλον της  Βόρειας Εύβοιας , τα δάση και την τοπική κληρονομιά. Στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων οι εκπαιδευτικοί μαζί με τα παιδιά αποτυπώνουν το όραμά τους για ένα καλύτερο σχολείο, καταγράφουν ιδέες και προτάσεις , κάνουν εργασίες, παιχνίδια, κατασκευές κ.α.