Τελετή Αγιασμού – Έναρξη Νέας Σχολικής Χρονιάς 2023-24
Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023
Πρώτη ημέρα επαναλειτουργίας του σχολείου μας μετά τις θερινές διακοπές. Από το πρωί το προαύλιο γέμισε χαμογελαστά πρόσωπα και ευχές. Η άφιξη του ιερέα του χωριού μας σήμανε την προετοιμασία για την τέλεση της ιεροτελεστίας του Αγιασμού για τη νέα σχολική χρονιά.
Ο Αγιασμός τελέστηκε παρουσία του προέδρου του τοπικού διαμερίσματος, κου Παναγιώτη Περρωτή, του Συμβούλου Εκπ/σης της 2ης Ενότητας της Δ.Π.Ε. Μεσσηνίας κ. Μιχαήλ Πολυχρονόπουλου, του νέου Διευθυντή του σχολείου μας κ. Γιώργου Οικονομόπουλου, εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών του σχολείου μας. Στον Αγιασμό συμμετείχε, όπως πάντα, το Νηπιαγωγείο Σπερχογείας .
Μετά την τελετή του Αγιασμού, τις ευχές και τους σύντομους χαιρετισμούς ακολούθησε η είσοδος των μαθητών στις τάξεις τους, η γνωριμία με τους φετινούς εκπαιδευτικούς τους και η παραλαβή των νέων βιβλίων τους.
Ευχές σε όλους για μία υγιή και δημιουργική σχολική χρονιά!