Πανελλήνια  Ημέρα  Σχολικού  Αθλητισμού

Με απόφαση  του Συλλόγου Διδσσκόντων  η 6η Πανελλήνια Ημέρα  Σχολικού Αθλητισμού θα πραγματοποιηθεί τη  Δευτέρα  30   Σεπτεμβρίου 2019. Δεν θα γίνουν μαθήματα αλλά μόνο αθλητικές δράσεις.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα προσέλθουν στο σχολείο κανονικά το πρωί της Δευτέρας  με  αθλητική περιβολή και αθλητικά παπούτσια. Επίσης μπορούν  να έχουν μια τσάντα με την κασετίνα και τις μπογιές τους, ένα μπλοκ ζωγραφικής, νερό, και το κολατσό τους.

11/5/330: Τα εγκαίνια "γενέθλια" της Κωνσταντινούπολης. Η πόλη του Βυζαντίου που είχε θεμελιώσει το 324 ο Κωνσταντίνος Α ο Μέγας ως Νέα Ρώμη, μετονομάζεται σε Κωνσταντινούπολη.

11/5/: Παγκόσμια Ημέρα Αποδημητικών Πτηνών
Δύο φορές τον χρόνο, την άνοιξη και το φθινόπωρο, δισεκατομμύρια πουλιά μετακινούνται σε τεράστιες αποστάσεις σε ολόκληρο τον κόσμο. Τα μεταναστευτικά πουλιά χρησιμοποιούν τρεις κύριες διαδρομές: Την αφρικανική-ευρασιατική, την ανατολική ασιανοαυστραλιανή και την αμερικανική.