Αρχική » 2023
Αρχείο έτους 2023
Επίσκεψη της κ.Τζάφου Μάρθας (Κοινωνική Λειτουργός της Δράσης)
Την Τρίτη 19/12 προσκαλέσαμε την κυρία Τζάφου Μάρθα (Κοιν. Λειτουργό της Δράσης) για να μιλήσει στους/στις μαθητές/ριες μας για τη διαχείριση του συγκρούσεων. Η κυρία Τζάφου έκανε ένα βιωματικό παιχνίδι, συνομίλησε και τονίστηκε ότι είναι πολύ σημαντικό να σεβόμαστε τις προσωπικότητες των άλλων και να επιλύουμε τη συγκρούσεις μας μέσα από διάλογο.
Το σχολείο μας στην Ονειρούπολη.
Την Πέμπτη 14/12/2023 επισκεφτήκαμε το χώρο της Ονειρούπολης. Οι μαθήτριες/μαθητές στο Πάρκο Ανακύκλωσης έπαιξαν βιωματικά παιχνίδια, διασκέδασαν και πήραν το μήνυμα με το πόστο σημαντική είναι η ανακύκλωση για το περιβάλλον και τη ζωές μας. Περιηγηθήκαμε στα σπιτάκια, στο σπίτι του Αη Βασίλη, στο σπίτι του σπηλαίου Αλιστράτης, στο ταχυδρομείο στο χώρο ζωγραφικής. Ψυχαγωγηθήκαμε, χαρήκαμε και ευχόμαστε και του χρόνου να είμαστε καλά και να επισκεφτούμε ξανά την Ονειρούπολη.
Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία
Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία στο σχολείο μας διοργανώθηκαν δράσεις από την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές. Στην Α΄ και Β΄ τάξη παρουσιάστηκε το βιβλίο <<Έλμερ, ο παρδαλός ελέφαντας>> και ακολούθησαν δραστηριότητες κιναισθητικές. Στις τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ έγινε ανάγνωση του βιβλίου << Δύο παπούτσια σε ένα καρότσι>> και ακολούθησε προβολή βίντεο σχετικό με την αναπηρία. Όλα αυτά χρησιμοποιήθηκαν σαν ερεθίσματα για την συζήτηση που ακολούθησε στη συνέχεια. Ο στόχος ήταν τα παιδιά να ευαισθητοποιηθούν και να ενημερωθούν σχετικά με θέματα αναπηρίας.
Προγράμματα του ΚΕ.ΠΕ.Α. Φιλίππων
Τα ΚΕ.ΠΕ.Α Φιλίππων διοργάνωσε δύο προγράμματα <<Παίζω στη φύση, εξερευνώ το περιβάλλον, ανακαλύπτω το μονοπάτι>> το οποίο παρακολούθησαν τα παιδιά της Ε΄ και Στ΄ τάξης καθώς απαιτούσε πορεία σε μονοπάτι του βουνού και <<Παναγία: μια γειτονιά, ένας κόσμος, χιλιάδες μυστικά>> τα οποία παρακολούθησαν οι μαθητές των μικρότερων τάξεων που περιελάμβανε ξενάγηση στα μνημεία και σημαντικά σημεία της πόλης. Τα προγράμματα ενθουσίασαν τα παιδιά που είχαν την ευκαιρία να δουν και να γνωρίσουν μνημεία της φύσης και του ανθρώπου.
Γιορτή του Πολυτεχνείου(Ενημέρωση)
Την Παρασκευή 17/11/2023 οι μαθητές/τριες θα έρθουν χωρίς τσάντες και κατά τάξεις θα πάρουν μέρος στη γιορτή, για την εξέγερση των φοιτητών στο Πολυτεχνείο τον Νοέμβρη του 1973. Οι μαθητές/τριες θα έρθουν το πρωί στις 8.15 και θα σχολάσουν στις 10.00 π.μ. Τα δρομολόγια των λεωφορείων θα γίνουν κανονικά το πρωί και στις 10.00 π.μ θα παραλάβουν τους μαθητές/τριες για την επιστροφή στα χωριά τους.
Παρακαλούνται οι γονείς να φροντίσουν για την αποχώρηση των υπόλοιπων παιδιών. Το Ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.
29 Σεπτεμβρίου – Ημέρα Μνήμης
Κάθε χρόνο τιμούμε τους ήρωες του τόπου μας που με την αυτοθυσία τους εμείς ζούμε ελεύθεροι. Στις 29 Σεπτεμβρίου το σχολείο μας συμμετείχε στην επιμνημόσυνη δέηση που έγινε στο μνημείο σφαγιασθέντων επί Βουλγαρικής Κατοχής .Οι μαθητές στου Σιταγρούς κατέθεσαν στεφάνι, έκαναν προσκλητήριο νεκρών και έψαλαν τον εθνικό ύμνο προς τιμή τους.
Πρόσφατα σχόλια