ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΓΕΦΥΡΑ A

Συμμετοχή στο πρόγραμμα ‘’Μήνας Ξερολιθιάς-Ξερολιθιά και Εκπαίδευση’’ (Νοέμβριος 2023).

Τον μήνα Νοέμβριο το σχολείο μας συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, του περιβαλλοντικού και πολιτιστικού συλλόγου της Τήνου «Αμπασάδα», ‘’Μήνας Ξερολιθιάς-Ξερολιθιά και Εκπαίδευση’’ που πραγματοποιήθηκε στο νησί μας.

Μέσα από πλήθος εκπαιδευτικών δράσεων δάσκαλοι και μαθητές μυήθηκαν στον μαγικό κόσμο της ξερολιθιάς μαθαίνοντας για την ιστορίας της, την τέχνη του κτισίματος της και τον πολύτιμο ρόλο της στη διατήρηση της ζωής στο νησί!

Συμμετέχοντας στο πρόγραμμα ‘’Ξερολιθιά και Εκπαίδευση’’ οι μαθητές ήρθαν σε άμεση επαφή με το φυσικό περιβάλλον και την παράδοση του τόπου τους καλλιεργώντας και αναπτύσσοντας βασικές αρχές της οικολογίας και τις περιβαλλοντικής συνείδησης.

Για την επίτευξη των βασικών στόχων που έθεσε το σχολείο μας στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ: Οικολογία-Παγκόσμια και τοπική φυσική κληρονομιά) συμμετείχαμε στις παρακάτω δράσεις:

1. Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου σε επιμορφωτικές ομιλίες και εργαστήρια σε όλη τη διάρκεια του Νοεμβρίου του 2023 στη Στέγη Πολιτισμού και Παιδείας του Δήμου Τήνου (Μοσχούλειος Σχολή).

1699513789465   1699513789456

1. Προβολή και παρακολούθηση σχετικών ταινιών από τους μαθητές.
  2. Προβολή ντοκιμαντέρ και πραγματοποίηση θεατροπαιδαγωγικών και εικαστικών δράσεων από μέλος του Πολιτιστικού Συλλόγου Αμπασάδα (κα Μαργαρίτα Σιώτου), εντός του σχολείου.
    12 13A 14A             15 2   16A
  3. Πραγματοποίηση εργαστηρίου χτισίματος ξερολιθιάς σε κλίμακα από μέλος του Πολιτιστικού Συλλόγου Αμπασάδα (κ. Ιωάννη Δελατόλλα).
    DELLAT2         0
    1 2A  3 4A
    5A 611
    7A 8
    10 9A

1. Ενασχόληση με το εκπαιδευτικό-περιβαλλοντικό επιτραπέζιο παιχνίδι της ζωγράφου-εκπαιδευτικού καλλιτεχνικών μαθημάτων κα Χαράς Χρυσανθάκη.
    ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ 1.Ajpg ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ 2A
  2. Πραγματοποίηση εκπαιδευτικού περιπάτου σε μονοπάτι που συνδέει τον Πύργο με τον Πάνορμο για επιτόπια μελέτη ξερολιθικών κτισμάτων με ξενάγηση από τον κ. Γεώργιο Βίδο, κάτοικο του χωριού και γνώστη της περιοχής.
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 10A ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 6A
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 9 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 12
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 25A ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 7A
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 11A ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 14
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 15 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 16
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 16 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 26ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 23 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 24
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 20 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 17
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 19A ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 18A 1  ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 2A ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 4
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 5A ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 3   ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 1 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 8A
    ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 13A ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 22AΤις δράσεις συντόνιζαν και καθοδηγούσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κα Μπαντουκούδη Αφέντρα και κα Μαραβέλια Καλλιόπη και το τέλος κάθε δράσης ακολουθούσαν αξιολογικές συζητήσεις και εργασίες για τον έλεγχο της επίτευξης των αρχικών σκοπών και των επιμέρους στόχων.

υπογράφει: Μπαντουκούδη Αφέντρα