Σχολική εορτή για την 28η Οκτωβρίου_χορωδία

Εορταστικές δράσεις και εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της 28η Οκτωβρίου του 1940.

Τον μήνα Οκτώβριο στα πλαίσια του εορτασμού της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου και του ιστορικού ΟΧΙ, συμμετείχαμε σε εορταστικές εκδηλώσεις και δράσεις εντός και εκτός του σχολείου μας.

Πιο συγκεκριμένα της ημέρες 1-26 Οκτωβρίου, έγινε προβολή εκπαιδευτικών βίντεο για την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τα ιστορικά γεγονότα της περιόδου του 1940. Έπειτα, οι μαθητές δημιούργησαν με απλά, ανακυκλώσιμα υλικά χειροτεχνίες με τις οποίες στολίσαμε την Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας. Παράλληλα, όλο αυτό το διάστημα προετοιμάσαμε με τους μαθητές την σχολική μας γιορτή.

Δημιουργία πανό με συνθήματα από τους μαθητές
1. Δημιουργία πανό με συνθήματα από τους μαθητές με τέμπερες
Δημιουργία πανό με συνθήματα από τους μαθητές
2. Δημιουργία πανό με συνθήματα από τους μαθητές με τέμπερες

Δημιουργία πανό με συνθήματα από τους μαθητές 3
3. Δημιουργία πανό με συνθήματα από τους μαθητές
4. Χειροτεχνίες για την 28η Οκτωβρίου
Χειροτεχνίες για την 28η Οκτωβρίου πιατάκια
5. Χειροτεχνίες για την 28η Οκτωβρίου_πιατάκια
Χειροτεχνίες για την 28η Οκτωβρίου σημαίες
6. Χειροτεχνίες για την 28η Οκτωβρίου_σημαίες
Σχολική εορτή για την 28η Οκτωβρίου η σκηνή μας
7. Η σκηνή μας

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε οι σχολική μας εορτή, όπου οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τραγούδια σχετιζόμενα με την μας εθνική επέτειο και με αντιπολεμικό μήνυμα.

Σχολική εορτή για την 28η Οκτωβρίου 1 1
8. Σχολική εορτή για την 28η Οκτωβρίου, χορωδία

Σχολική εορτή για την 28η Οκτωβρίου 2
9. Σχολική εορτή για την 28η Οκτωβρίου 2.

Τέλος, το Σάββατο 28 Οκτωβρίου το σχολείο μας παραβρέθηκε στην δοξολογία που πραγματοποιήθηκε στην εκκλησία του Αγίου Νικολάου Πύργου, τον πολιούχο του χωριού. Ακολούθησε σε κεντρικό μνημείο δέηση, κατάθεση στεφάνων από τους μαθητές και η παρουσίαση της σχολικής μας γιορτής σε όλη την κοινότητα!

Παρέλαση μαθητών του Δημοτικού
10. Παρέλαση μαθητών του Δημοτικού