ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΥΡΓΟΥ ΤΗΝΟΥ

Το Δημοτικό Σχολείο Πύργου ιδρύθηκε το 1906 στην ιστορική κοινότητα Πανόρμου. Είναι ένα παραδοσιακό νεοκλασσικό κτίριο, το οποίο αποτελείται από δύο μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας και στη μέση το Γραφείο Διδασκόντων. Στον ίδιο προαύλιο χώρο συστεγάζεται το Νηπιαγωγείο Πύργου.

Φέτος στο Δημοτικό Σχολείο φοιτούν 11 μαθητές και λειτουργεί ως μονοθέσιο. Επιπλέον, λειτουργεί Ολοήμερο Τμήμα ως τις 16:00.

Πρόσβαση: Ο Πύργος απέχει 23 χλμ από τη χώρα της Τήνου. Φτάνετε στον Πύργο μέσω του νέου οδικού δικτύου Χώρας-Πανόρμου (είτε ξεκινώντας από την παραλία των Κιονίων είτε από τη Λεωφόρο Τριποτάμου).

Δημοτικό Σχολείο Πύργου Τήνου Δημοτικό Σχολείο Πύργου Τήνου Δημοτικό Σχολείο Πύργου Τήνου Δημοτικό Σχολείο Πύργου Τήνου