dimplag's blog

ο ιστότοπος του Δημοτικού Σχολείου Πλαγιάς

Αρχεία για Μάρτιος, 2013

Γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου!

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΓΙΑΣ στις 27 Μαρτίου 2013

Τη Δευτέρα, ημέρα της εθνικής μας γιορτής, το σχολείο μας παρακολούθησε τη θεία λειτουργεία και τη δοξολογία στην εκκλησία του χωριού. Στη συνέχεια οι μαθητές μας χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς στην πλατεία μαζί με το χορευτικό τμήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου.

Κατηγορία Εκδηλώσεις | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Καλές Απόκριες!

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΓΙΑΣ στις 15 Μαρτίου 2013

Γιορτάζουμε! Οι μαθητές μας  χορεύουν και τραγουδούν… Ευχαριστούμε το σύλλογο γονέων για την βοήθειά του στη δημιουργία του μπουφέ!

Κατηγορία Εκδηλώσεις | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Μαγειρεύω με ελαιόλαδο

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΓΙΑΣ στις 14 Μαρτίου 2013

Οι μαθητές της Δ΄τάξης με αφορμή το κείμενο της Γλώσσας “μαγειρεύω με ελαιόλαδο”, παρασκεύασαν αρωματικό λάδι.

Κατηγορία Εργασίες μαθητών | Δε βρέθηκαν σχόλια »

Συνάντηση με το συγγραφέα Φίλιππο Μανδηλαρά

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΛΑΓΙΑΣ στις 13 Μαρτίου 2013

Το σχολείο μας οργανώνει συνάντηση των μαθητών του σχολείου με το συγγραφέα παιδικών και νεανικών βιβλίων Φίλιππο Μανδηλαρά. Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου την Παρασκευή 19  Απριλίου. Φίλιππος Μανδηλαράς Ο  Φίλιππος Μανδηλαράς γεννήθηκε στην Αθήνα το 1965. Σπούδασε γαλλική φιλολογία στο Παρίσι και στη συνέχεια άλλαξε κλάδο και στράφηκε στις κοινωνικές σπουδές […]