Παγκόσμια Ημέρα αφιερωμένη σε άτομα με αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα αφιερωμένη σε άτομα με αναπηρία.

Σε αυτά τα ξεχωριστά άτομα που μας δίνουν καθημερινά μαθήματα ζωής.

Όλοι διαφορετικοί … όλοι ίσοι…

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες) καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα Δράσης για τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες.

Στο παρακάτω βίντεο οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης του σχολείου μας διαβάζουν το εικονογραφημένο ποίημα «Η φίλη μας η Αργυρώ» που βρίσκεται στο βιβλίο της Γλώσσας.

Είναι αφιερωμένο σε όλα τα παιδιά που έχουν ειδικές ανάγκες αλλά είναι ίδια σαν όλα τα παιδιά.

Οι καλλιτεχνικές δημιουργίες της Γ΄τάξης!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ τάξης πήραν τα πινέλα και δημιούργησαν
υπέροχα ρόδια και πανέμορφα καραβάκια που θα μας φέρουν τύχη τη νέα χρονιά
που πλησιάζει. Μπορείτε να τα δείτε από κοντά ή και να τα αγοράσετε στο
χριστουγεννιάτικο παζάρι στις 4 Δεκεμβρίου στην πλατεία του χωριού.

A1

A4

A6

A7

A8

A9

A5

A3

A2

Επέτειος του Πολυτεχνείου

Γιορτάστηκε σήμερα στο σχολείο μας η επέτειος του Πολυτεχνείου.

Οι εκπαιδευτικοί όλων των τάξεων διοργάνωσαν σύντομες δράσεις με τους μαθητές τους, εξηγώντας και τονίζοντας τη σημασία των λέξεων «ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Τρεις λέξεις, ένα σύνθημα. Ένα σύνθημα των εξεγερμένων φοιτητών του Νοεμβρίου του 1973, που συνόψισε στην απλότητά του τις βασικές προϋποθέσεις για την ανάπτυξη κάθε κοινωνίας, κάθε λαού. Ένα σύνθημα που ενώθηκε με τη φωνή όλων των πολιτών και κλόνισε το δικτατορικό καθεστώς.

Στα παρακάτω στιγμιότυπα, οι μαθητές του τμήματος Ε2 τραγουδούν με τον κ. Θανάση Πατσιά το τραγούδι «Ακορντεόν».

17N A2 3 small

17N A2 2 small

17N A2 1 small

Κούπες για το Χριστουγεννιάτικο παζάρι από την Α’ & Β’ Δημοτικού

Τα παιδιά της Α΄και Β΄ Δημοτικού στα πλαίσια της δημιουργίας του φετινού Χριστουγεννιάτικου παζαριού του σχολείου, ζωγράφισαν με πολύ κέφι και φαντασία, χρωματιστά τοπία και μοτίβα σε κούπες.
Καράβια, σπιτάκια, δέντρα, ουράνια τόξα και λουλούδια ζωντάνεψαν πάνω στην πορσελάνη, όπως μόνο η παιδική ματιά μπορεί να τα ζωντανέψει!

Στη συνέχεια οι κούπες τους γέμισαν γλυκά και λιχουδιές και σας περιμένουν να τις θαυμάσετε από κοντά και γιατί όχι…να τις αποκτήσετε!

28η Οκτωβρίου

Γιορτάστηκε σήμερα, με κάθε λαμπρότητα, η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η σημερινή γιορτή αποτελεί ημέρα μνήμης και απόδοσης τιμών σε όλους εκείνους τους ηρωικούς αγωνιστές που θυσίασαν τη ζωή τους για να ζούμε εμείς σήμερα ελεύθεροι.

Το Δημοτικό Σχολείο Περιβολακίου τίμησε τη σημερινή ημέρα παρευρισκόμενο στην Δοξολογία, στην κατάθεση στεφάνων και με την παρέλαση των μαθητών/τριών.

Χρόνια πολλά σε όλους!

Επέτειος του Μακεδονικού Αγώνα

Την Κυριακή 17 Οκτωβρίου, οι μαθητές του Κατηχητικού Σχολείου, με πρωτοβουλία και καθοδήγηση του σεβαστού και άξιου παπά μας π. Παντελεήμονα, γιόρτασαν με κάθε σεβασμό και μεγαλοπρέπεια τον Μακεδονικό Αγώνα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον παπά του χωριού μας!

Τα «Τζιτζίκια» του Οδυσσέα Ελύτη

Τα περσινά «πρωτάκια» και πλέον «δευτεράκια», μαζί με την κυρία τους Μαίρη Στρικούδη, μοιράζονται στο blog του σχολείου τους, το βίντεο που δημιούργησαν με τις ζωγραφιές τους, εμπνευσμένο από το ποίημα «Τα Τζιτζίκια» του Οδυσσέα Ελύτη.

Καλή ακρόαση!!!

8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σήμερα, Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου, το σχολείο μας γιόρτασε  την «8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα   Σχολικού Αθλητισμού 2021», με σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Οργανώθηκαν  αθλητικές δραστηριότητες  από  τον γυμναστή του σχολείου μας κ. Αλεξίου Λευτέρη. Στις δράσεις συμμετείχαν όλοι  οι μαθητές /μαθήτριες, ενώ στο τέλος, ο Διευθυντής του σχολείου κ. Χατζίκος Γεώργιος απένειμε έπαινο συμμετοχής στους μαθητές των μικρότερων τάξεων.

Στη γραμμή εκκίνησης
Ο γυμναστής του σχολείου με τους μαθητές της Α΄τάξης
Οι μαθητές της Α’ τάξης με τον έπαινο στα χέρια
Οι μαθητές της Β’ τάξης με τον έπαινο στα χέρια
Οι μαθητές της Γ’ τάξης με τον έπαινο στα χέρια
Ο Διευθυντής κ. Χατζίκος μοιράζει τους επαίνους στην τάξη.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Σήμερα, Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου, τελέστηκε ο Αγιασμός των μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η υποδοχή των μαθητών της Α’ τάξης.

Ευχόμαστε σε όλους και όλες καλή και ευλογημένη σχολική χρονιά!

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Ο Αγιασμός του Δ.Σ. Περιβολακίου θα γίνει στις 13/09/2021 και ώρα 10.00 π.μ.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 09.15 π.μ., όπου θα παραλάβουν τα σχολικά βιβλία και θα ενημερωθούν για τους κανόνες προστασίας από τον Covid-19.

Οι μαθητές, θα προσέλθουν στο σχολείο, αφού πρώτα επιδείξουν στην είσοδο του σχολείου, ΑΡΝΗΤΙΚΟ Self-Test (Δωρεάν από τα φαρμακεία) και φορώντας μάσκες.

Ο Αγιασμός θα γίνει με αντιπροσωπεία μαθητών στον αύλειο χώρο (Α’ Τάξη), ενώ οι γονείς όλων των μαθητών θα βρίσκονται ΕΚΤΟΣ του αύλειου χώρου.

Παρακαλώ να τηρηθούν πιστά οι οδηγίες.

Χατζίκος Γεώργιος