Επίσκεψη στο Πάρκο Βόρειας Πίνδου

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο “Βιώσιμη πόλη πόλη πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία”, το σχολείο πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Πάρκο Βόρειας Πίνδου στη Βίτσα-Κήπους Ζαγορίου. Αρχικά έγινε ενημέρωση για τη χλωρίδα και πανίδα της ευρύτερης περιοχής από τους ξεναγούς του Πάρκου. Κατόπιν με τη συνοδεία τους συνδυάστηκε βιωματικά με την κατάβαση του “Μονοπατιού της Συνύπαρξης” από τους μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄τάξεων .

Οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης επισκέφτηκαν τον αναπαλαιωμένο Νερόμυλο στους Κήπους όπου τους παρασχέθηκαν πληροφορίες από τους ξεναγούς του Πάρκου σχετικά με τη διαχείριση του νερού.

Κατηγορίες: Επισκέψεις-Εκδρομές | Γράψτε σχόλιο

Επίσκεψη οδοντιάτρων στο σχολείο

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας και Πρόληψης το οδοντιατρείο του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Ιωαννίνων επισκέφτηκαν το σχολείο μας στις 9/4/2024. Η ομάδα των οδοντιάτρων ενημέρωσε και ευαισθητοποίησε τους μαθητές,-τριες της Α΄και Β΄ τάξης για τη στοματική τους υγεία και στη συνέχεια έγινε οδοντιατρική εξέταση των δοντιών και των ούλων τους.

Πανελλήνια Ημέρα Προστασίας Ζώων

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Προστασίας Ζώων το σχολείο μας επισκέφτηκε την Παρασκευή στις 12 Απριλίου 2024 το Κέντρο Πληροφόρησης του Εθνικού Πάρκου Βόρειας Πίνδου. Έγινε ενημέρωση για την πανίδα της προστατευόμενης περιοχής του Εθνικού Πάρκου.

Κατηγορίες: Επισκέψεις-Εκδρομές | Γράψτε σχόλιο

Τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας

Ενόψει των 33ων  Ολυμπιακών Αγώνων που θα διεξαχθούν φέτος στο Παρίσι, το σχολείο μας παρακολούθησε την Τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας.

Οι μαθητές έστρεψαν το βλέμμα τους στην Αρχαία Ολυμπία, οπού 100 ημέρες πριν από την Τελετή έναρξης, άναψε η Φλόγα του αθλητισμού στέλνοντας μηνύματα ειρήνης, φιλίας και αλληλεγγύης σε όλη την οικουμένη.

Πρωθιέρεια η Μαίρη Μηνά και ο 1ος λαμπαδηδρόμος ο Γιαννιώτης Ολυμπιονίκης Στέφανος Ντούσκος.

Οι μαθητές επίσης ενημερώθηκαν για το πέρασμα της φλόγας από τα Ιωάννινα, την Τρίτη 23 Απριλίου.

Κατηγορίες: Σχολικές δράσεις | Γράψτε σχόλιο

Ολοκλήρωση του κύκλου μαθημάτων της κολύμβησης

Η Γ’ τάξη ολοκλήρωσε με επιτυχία τον κύκλο μαθημάτων της κολύμβησης στη Λιμνοπούλα κατά τη διάρκεια του Β’ τριμήνου (01/02/2024 έως 26/03/2024). Τα μαθήματα κολύμβησης στοχεύουν στην εξοικέιωση με το υδάτινο στοιχείο, την απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφάλειας και υγιεινής, την ανάπτυξη της συνεργασίας και της κοινωνικότητας των μαθητών/τριών, παράγοντες που συμβάλλουν στην ολοκλήρωση της προσωπικότητάς τους.

Στα παιδιά απονεμήθηκαν διπλώματα για τη συμμετοχή τους και ακολούθησε ενημέρωση από τους συμμετέχοντες στους μαθητές της Β’ τάξης σχετικά με τα βιώματα και τις εμπειρίες που απέκτησαν.

Συγχαρητήρια σ’ολους τους μαθητές/τριες της Γ’ τάξης.

Επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας των τάξεων Ε’ και ΣΤ’

Την Παρασκευή, 05 Μαρτίου 2024, η Ε΄ και η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στο πλαίσιο του εκπ/κού προγράμματος “Ασημένια Στολίδια”. Κατόπιν έγινε ξενάγηση στο χώρο του μουσείου από τους υπεύθυνους. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα εκθέματα και την τέχνη της αργυροχοϊας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Γιορτάζοντας την επέτειο της 25ης Μαρτίου το σχολείο μας με πρωταγωνιστές τους μαθητές της ΣΤ τάξης οργάνωσε και φέτος τη σχολική μας γιορτή. Η επιτυχημένη δραματοποίηση των γεγονότων της περιόδου που επενδύθηκε μουσικά και χορευτικά από τους μαθητές της χορωδίας του σχολείου μας μετέφεραν νοερά στο κλίμα των ημερών.

Επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας των τάξεων Γ’ και Δ’

Την Τρίτη, 21 Μαρτίου 2024, η Γ΄ και η Δ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στο πλαίσιο του εκπ/κού προγράμματος “Όταν η φωτιά συνάντησε την μεταλλουργία”. Κατόπιν έγινε ξενάγηση στο χώρο του μουσείου από τους υπεύθυνους. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα εκθέματα και την τέχνη της αργυροχοϊας.

Αποκριάτικες Εκδηλώσεις

Στο πλαίσιο εορτασμού της αποκριάς και με την συμβολή των γονέων – κηδεμόνων υλοποιήθηκε στο σχολείο μια μικρή αποκριάτικη δράση εμπλουτισμένη με πολιτιστικά στοιχεία σχετικά με την συγκεκριμένη γιορτή (παραδοσιακοί χοροί, γαϊτανάκι κ.λ.π.)

Κατηγορίες: Σχολικές δράσεις | Γράψτε σχόλιο

Καλές απόκριες από τους μαθητές μας

Οι μαθητές του σχολείου μας ζωγράφισαν στον υπολογιστή αποκριάτικες μάσκες χρησιμοποιώντας τις εφαρμογές Kolourpaint και ΤuxPaint. Δείτε τις δημιουργίες τους στο ακόλουθο βίντεο.

εικ2

Κατηγορίες: Τ.Π.Ε., Τ.Π.Ε. | Γράψτε σχόλιο