Συνοπτική Έκθεση Αξιολόγησης για το σχολικό έτος 2022-23

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ελευθερούπολης, Δ’ και Ε’ τάξεις

Στα πλαίσια του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα ” Τα παιδιά έχουν δικαιώματα και τα διεκδικούν”,οι Δ’ και Ε’ τάξεις του σχολείου μας,συνοδευόμενες από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς Νταντινάκη Ε.,Κεκρίδου Κ.και Μυτιληνού Κ.,επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ελευθερούπολης και συμμετείχαν στο πρόγραμμα με τίτλο: “Ειρήνη,η ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα”.
Πήραν μέρος σε διάφορες δραστηριότητες όπως αφήγηση παραμυθιού,δραματοποίηση και άλλες.
IMG a309a4f81b5f6599d636aafa0a5674dc VIMG 3766eda9a5552a6a8578c073860aea1f V

Γιορτή λήξης του σχολείου για τη σχολική χρονιά 2022-23

Με ένα μεγάλο αφιέρωμα στον συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη αποχαιρέτησαν οι μαθητές/τριες του σχολείου μας τη φετινή σχολική χρονιά χορεύοντας και τραγουδώντας υπέροχα κομμάτια, για να τιμήσουν τη μνήμη του μεγάλου μας συνθέτη.

Με την καθοδήγηση των δασκάλων τους και κυρίως των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων, κας Μ.Σοϊδου και κας Ε. Κοντέλη παρουσίασαν αξέχαστα κομμάτια και συγκίνησαν γονείς, εκπαιδευτικούς και πλήθος κόσμου που παρακολούθησε τη γιορτή υπό τους ήχους της κιθάρας του κ. Μ. Πρεπόνη, που μας έκανε την τιμή να συνοδεύσει με την κιθάρα και τη φωνή του την κ.Κοντέλη στο πιάνο.

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Ζωγραφιές με φρούτα, κλαδιά, λουλούδια, λαχανικά από τη Β’ τάξη

Ο Τζουζέπε Αρτσιμπόλντο ήταν γνωστός ζωγράφος από την Ιταλία. Του άρεσε να ζωγραφίζει πίνακες με πρόσωπα ανθρώπων.  Όμως δεν τα ζωγράφιζε με μάτια, μύτη ,στόμα και μαλλιά όπως είναι,  αλλά χρησιμοποιούσε 2 6 7 10

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης μιμηθήκαμε τον Αρτσιμπόλντο κι αφού χρωματίσαμε αρκετά λαχανικά και φρούτα τα συνδυάσαμε και δημιουργήσαμε τις δικές μας εικόνες. Το ίδιο κάναμε και με εικόνες λαχανικών και φρούτων που κόψαμε από διαφημιστικά φυλλάδια.

Τέλος επιχειρήσαμε και δημιουργήσαμε και ψηφιακές εικόνες μέσω της εφαρμογής που βρήκαμε στο διαδίκτυο: http://www.middlestreet.org/archim/archimframe.htm

Θαυμάστε τα έργα μας!

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Εργαστήρια Δεξιοτήτων Α’ και Δ’ τάξεις, Υπεύθυνες κ. Κατσιμίχα και κ.Μυτιληνού (Καθηγήτρια Αγγλικών)