Την Παρασκευή 6 Μαρτίου στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε μια εκδήλωση με θέμα το σχολικό εκφοβισμό. Σ΄ αυτή συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων παρουσιάζοντας τις δραστηριότητες που είχαν ετοιμάσει κατά την διάρκεια της εβδομάδας με τις δασκάλες τους γι΄αυτό το θέμα. Τραγούδησαν, είπαν ποιήματα, έπαιξαν θέατρο και έδειξαν τις αφίσες που ετοίμασαν.

Γ ΤΑΞΗ

Δ ΤΑΞΗ

Ε ΤΑΞΗ

Με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού της αγγλικής γλώσσας, Προκοπίδου Κατερίνα,   οι μαθητές  έγράψαν σε άσπρα μπλουζάκια το σύνθημα “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ”.Στο τέλος, της εκδήλωσης φωτογραφήθηκαν όλα τα παιδιά, στην αυλή του σχολείου φορώντας μπλουζάκια με το σύνθημα ΄΄ ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ΄΄

Την ιδέα υιοθέτησε και η Β΄τάξη γράφοντας στα μπλουζάκια στίχους  από το τραγούδι που έμαθαν για τη σχολική βία. Το τραγούδι είχε τίτλο “Μίλα έμπρος’. Αποτελεί μια διασκευή του τραγουδιού “Τράβα μπρος”. Οι στίχοι είναι προσωπική έμπνευση της εκπαιδευτικού της τάξης. Στα τραγούδι συμμετείχαν με μεγάλη προθυμία και οι μαθητές της Στ΄τάξης.