Με μεγάλη ανυπομονησία οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων του σχολείου περίμεναν να πραγματοποιηθεί η σχολική τους εκδρομή  στον πολυχώρο Ρομποτικής στον Τρίλοφο Θεσσαλονίκης.

Έτσι, το πρωινό της 29ης Νοεμβρίου και με τη συμμετοχή αρκετών γονέων ξεκινήσαμε την εκδρομή μας. Μόλις φτάσαμε εκεί μας υποδέχτηκε ο κ. Σταμάτης  (υπεύθυνος του χώρου) μαζί με τους βοηθούς τους. Στο αμφιθεατρικό χώρο μας έκανε μια εισαγωγή στη ρομποτική . Έπειτα, μας παρουσίασε διάφορα ρομπότ και μας εξήγησε τον τρόπο λειτουργίας τους. Επίσης, αναφέρθηκε στις Ολυμπιάδες Ρομποτικής και στην ιστορική, σύγχρονη και μελλοντική  χρήση ρομποτικών μηχανών.

Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να φτιάξουν το πρώτο τους ρομπότ, ένα ρομπότ- παλαιστή και να μονομαχήσουν με τα ρομπότ των άλλων συμμαθητών τους.

οι μαθητές της της Ε΄ταξης

οι μαθητές της Στ τάξης