Η σχολική μας γιορτή για την ημέρα μνήμης της ποντιακής γενοκτονίας.

Συγγραφέας: Δημοτικό Σχολείο Παλιού Μυλοτόπου | Κατηγορία Ανακοινώσεις, γιορτές-έθιμα, εκδηλώσεις του σχολείου μας | , στις 19-05-2015

Η 19η Μαϊου είναι αφιερωμένη ως ημέρα μνήμης στη γενοκτονία των Ποντιών και το σχολείο μας πιστό στο ραντεβού με το ηθικό μας και εθνικό χρέος απέδωσε φόρο τιμής στους χιλιάδες νεκρούς του ποντιακού Ελληνισμού διοργανώνοντας μια γιορτή για την επέτειο αυτής της γενοκτονίας.
Μια γιορτή απλή, λιτή, μικρή σε διάρκεια αλλά ταυτόχρονα μεστή και γεμάτη σε περιεχόμενο και σε συναίσθημα. Οι μαθητές μας διάβασαν το χρονικό των γεγονότων, απήγγειλαν ποιήματα, παρουσίασαν στοιχεία του πολιτισμού, της παράδοσης, την ηθών και των εθίμων των Ελλήνων του Πόντου και τέλος χόρεψαν ποντιακούς χορούς με ιδιαίτερο ζήλο και χάρη ξεσηκώνοντας και τους γονείς που μας τίμησαν με την παρουσία τους.

DSCN0476 DSCN0480 DSCN0484 DSCN0485 DSCN0491 DSCN0494

Η γιορτή έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο απολαμβάνοντας όλοι μας αντιπροσωπευτικά εδέσματα της ποντιακής κουζίνας, καθώς κάποιες μητέρες τα ετοίμασαν και τα έφεραν στο σχολείο ειδικά για την γιορτή μας.

Τις ευχαριστούμε ιδιαίτερα, όπως επίσης και τα παιδιά μας.

DSCN0505 DSCN0508 DSCN0521 DSCN0524