Το δημοτικό μας σχολείο είναι ένα μικρό σχολείο του Βόρειου Αιγαίου χτισμένο στην είσοδο του χωριού Παλαιοκήπου. Είναι ένα κτήριο εμβληματικό με τεράστια αυλή.

Κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους έχουμε από 50 μαθητές/τριες και απασχολεί 17 δασκάλους/ες. Αναλυτικότερα υπάρχουν 7 δάσκαλοι, 2 δάσκαλοι αγγλικών, 1 γαλλικών, 2 γυμναστές, 1 ΤΠΕ, 1 Θεατρολόγος, 1 Μουσικός και 1 παράλληλη στήριξη.

Το μαθητικό δυναμικό είναι ανομοιόμορφο καθώς έχουμε πολλούς μαθητές/τριες από άλλες χώρες (κυρίως Αλβανία), οι οποίοι/ες έχουν μάθει την Ελληνική Γλώσσα σε καλό επίπεδο και δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα συμμετοχής.

Το σχολείο διαθέτει μία τεράστια αυλή χωρισμένη σε δύο διαζώματα, το γήπεδο και το δασάκι.

Το σχολείο μας έχει συμμετάσχει σε μια ποικιλία έργων όπως το Erasmus+, το eTwinning και είναι πολύ ενεργό σε πολλούς τομείς. Όραμα των δασκάλων του σχολείου μας είναι να λειτουργήσει ως ένα χωρίς αποκλεισμούς, δημοκρατικό σχολείο στο οποίο όλα τα παιδιά εργάζονται με ζήλο, άνεση και δημιουργικότητα, σε κλίμα συνεργασίας και ομαδικότητας. Οραματιζόμαστε ένα σχολείο που προάγει την ασφάλεια, την αποδοχή και την αναγνώριση όπου κάθε παιδί θα βιώσει την επιτυχία και τη χαρά της μάθησης. Πιστεύουμε ότι ο συνδυασμός όλων των παραπάνω στοιχείων αποτελεί για τους μαθητές της σχολικής μας μονάδας το κατάλληλο υποστηρικτικό πλαίσιο για την προσωπική τους ευημερία αλλά και για τη μελλοντική τους εξέλιξη σε αυτόνομους, ενεργούς πολίτες της κοινωνίας.