Σύλλογος Γονέων

Ο Σύλλογος Γονέων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Παλαιοκατούνας (με έτος ιδρύσεως το 1977) περιήλθε σε εκλογές τον Ιούνιο του 2021, και κατόπιν ψηφοφορίας εκλέχτηκαν τα μέλη του νέου διοικητικού συμβουλίου:

Πρόεδρος: Γεωργαλή Μαρία

Αντιπρόεδρος: Γερονίκος Παναγιώτης

Γραμματέας-Ταμίας: Ζαλοκώστα Παναγιώτα

1ο μέλος: Γκούρλια Γεωργία

2ο μέλος: Βρέκου Βασιλική

3ο μέλος: Πρίμπα Έφη

4ο μέλος: Κολοκούρας Δημήτριος

5ο μέλος: Λαθύρη Χρυσούλα

6ο μέλος: Ζαλοκώστα Μαρία

Δράσεις

Την χρονιά που πέρασε, με απόφαση του Συλλόγου, με χρήματα που συγκεντρώθηκαν από τους γονείς, φτιάξαμε ένα μπουφέ στο τέλος της σχολικής χρονιάς και μαθητές, δάσκαλοι και γονείς συγκεντρωθήκαμε στην Άνω Πλατεία της Παλαιοκατούνας . Διασκεδάσαμε ακούγοντας μουσική και αποχαιρετήσαμε τους μαθητές της Στ΄ τάξης.

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, ο σύλλογος ενημέρωσε με επιστολή όλους τους γονείς όσον αφορά στο τι κάνει ένας σύλλογος και ποιος είναι ο ρόλος του στη σχολική κοινότητα.

Την Πέμπτη 7 Οκτωβρίου κάναμε συνέλευση συζητώντας θέματα του σχολείου, όπως διαμόρφωση εξωτερικού χώρου αλλά και ελλείψεις που υπάρχουν καθώς και ιδέες για το πώς θα γίνει το σχολείο των παιδιών μας, και με νέους ανθρώπους, με πολλές ιδέες και πολλή όρεξη για δουλειά και προσφορά στα παιδιά μας. Ολοκληρώνοντας μια ιδέα μας, έχουμε ήδη έτοιμη την επόμενη. Είμαστε ανοιχτοί  σε προτάσεις και συζητήσεις, γι’ αυτό άλλωστε έχουμε δημιουργήσει και μια ομάδα στο viber όπου συζητάμε καθημερινά προβλήματα που μας απασχολούν αλλά και λόγω της συγκυρίας του covid-19, αποφασίζουμε πράγματα χωρίς να συναντιόμαστε.

Με τη βοήθεια των γονέων και τη χρηματική συνδρομή τους των 6,5 ευρώ, συγκεντρώσαμε χρήματα και εκτυπώσαμε 150 ημερολόγια με το λογότυπο του Συλλόγου και με φωτογραφία των παιδιών μας.  Δώσαμε σε κάθε οικογένεια αλλά και στις τάξεις των παιδιών από ένα αναμνηστικό ημερολόγιο δωρεάν και τα υπόλοιπα τα μοίρασαν τα παιδιά μας στα χωριά συγκεντρώνοντας ένα χρηματικό ποσό το οποίο θα αποφασίσουμε σε κατοπινή συνέλευσή μας πώς θα το διαθέσουμε, με βάση πάντα και σκέψη την καλύτερη ευχαρίστηση που θα μπορούσαμε να δώσουμε στα παιδιά μας. Στόχος μας είναι μια εκδρομή, που έχουν χρόνια να πάνε, ακόμη και μια εκδήλωση με κλόουν, τραγούδια και μουσική.