ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΡΚΟ ΑΛΚΑΖΑΡ

Σήμερα 1 Δεκεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας. Περιηγήθηκαν στους χώρους του μουσείου, ξεναγήθηκαν στα εκθέματά του και γνώρισαν αντιπροσωπευτικά ευρήματα του θεσσαλικού πολιτισμού από την Παλαιολιθική Εποχή έως τον 19ο αιώνα. Ήταν μια μοναδική εμπειρία.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το πάρκο Αλκαζάρ, το μεγαλύτερο και σημαντικότερο πάρκο της πόλης, με ιστορία μεγαλύτερη των 100 ετών.

Δίπλα στο πάρκο βρίσκεται και το ομώνυμο στάδιο ποδοσφαίρου Αλκαζάρ, καθώς και οι διαμορφωμένες όχθες του Πηνειού ποταμού, χώροι περιπάτου και αναψυχής στις οποίες διοργανώνεται κάθε έτος η γιορτή Πηνειού.

Η απόκλιση από την ρουτίνα, η αλλαγή του περιβάλλοντος μαθημάτων και η πρόσμειξη νέων εμπειριών και πληροφοριών, πλάθουν αλησμόνητες αναμνήσεις.