Άρθρα ανά μήνα: Μάιος 2023
Επίσκεψη του Μητροπολίτη στο σχολείο μας
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος την Πέμπτη 11 Μαϊου επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Μητροπολίτης Αργολίδας κ.κ. Νεκτάριος, όπου συζήτησε με μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς, διηγήθηκε μια όμορφη χριστιανική ιστορία και μοίρασε στο κάθε παιδί ένα βιβλίο. Τον ευχαριστούμε θερμά που βρίσκεται στο πλευρό μας!
Επιμόρφωση στη χρήση του διαδραστικού πίνακα
Επίσκεψη στην Αρχαία Τίρυνθα
Ένα πιρούνι στην κουταλοχώρα
Τι ζητά ένα πιρούνι μέσα στην κουταλοχώρα; Δεν ταιριάζει, είναι διαφορετικό. Κι όμως όλα έχουν την αξία τους και τη θέση τους. Αυτό το μήνυμα πήραν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου παρακολουθώντας ένα διαφορετικό κουκλοθέατρο την Τρίτη 7 Μαρτίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.
Ενδοσχολική επιμόρφωση για τον Μέντορα
Θάλασσα, ένα μικρό παραμύθι ζωής
Την Παρασκευή 28 Απριλίου οι τάξεις Α΄ και Β΄ επισκέφθηκαν την Κεντρική Βιβλιοθήκη ο Παλαμήδης στο Ναύπλιο, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ” Θάλασσα, ένα μικρό παραμύθι ζωής”. Μέσα από πολύ όμορφα βίντεο και συζήτηση πήραν το μήνυμα πως αγαπάμε και προστατεύουμε το θαλάσσιο περιβάλλον.