ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το Δημοτικό Σχολείο Νέας Πέλλας θεμελιώθηκε στις 6 Νοεμβρίου 1971 από τον Ο.Σ.Κ και τον  τότε υπουργό παιδείας Σπυρίδωνα Δημητράκο. Περατώθηκε το Νοέμβριο του 1972.

Το οικόπεδο του διδακτιρίου εκτάσεως 3.805 τ.μ παρεχωρήθη εις τον Ο.Σ.Κ από την Κοινότητα Νέας Πέλλας
απ. 35/23-6-1964 Κοινοτικού Συμβουλίου και η οποία εγκρίθηκε από την Νομαρχία Πέλλας απ. 9731/125-1965.
Λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 1972-73. Τα εγκαίνια έγιναν στις 21-2-1974. Όλο το σχολικό συγκρότημα ανήκει στη Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Πέλλας.

Αποτελείται από το κυρίως διδακτήριο με προσανατολισμό μεσημβρινό ενώ νοτιοανατολικά βρίσκεται η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ( τελετών και Γυμναστήριο) διαστάσεων 34×17μ. Οι τουαλέτες βρίσκονται σε ξεχωριστό κτίριο δίπλα στο κυρίως διδακτήριο. Το διδακτήριο είναι διώροφο με 5 αίθουσες διδασκαλίας σε κάθε όροφο. Στο ισόγειο υπάρχουν το γραφείο των διδασκόντων, η αίθουσα ολοήμερου, που το πρωί λειτουργεί ως τμήμα Ένταξης , το εργαστήριο πληροφορικής και οι αίθουσες της Α’ και Β’ τάξης. Οι υπόλοιπες αίθουσες βρίσκονται στον 1ο όροφο μαζί με την αίθουσα της Βιβλιοθήκης .

Έχει κεντρική θέρμανση με καυστήρα πετρελαίου. Υπάρχει επίσης μεγάλη αυλή περίπου 2500m2 εντός της οποίας υπάρχει ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ με δύο μπασκετες. Η όλη έκταση του σχολείου είναι περιφραγμένη με σιδερένια περίφραξη.

Το σχολείο είναι οργανικά 7θέσιο, λειτουργεί με 6 τμήματα, ένα για κάθε τάξη, το τμήμα του ολοήμερου και το τμήμα ένταξης.

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί αίθουσα πληροφορικής εξοπλισμένη με 10 σταθερούς σταθμούς εργασίας και έναν κεντρικό server με τον οποίο είναι όλοι συνδεδεμένοι. Κατά τη σχολική χρονιά 2014-15 έγινε αναβάθμιση όλων των υπολογιστικών μονάδων και των οθονών. Οι παλιές μονάδες και οθόνες τοποθετήθηκαν στις αίθουσες διδασκαλίας, στις οποίες φέτος προστέθηκε ενσύρματο internet. Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθονται περιφερειακές συσκευές, όπως εκτυπωτής, σκάνερ και βιντεοπροβολέας.

Το 2020 ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση βιντεοπροβολέων σε όλες τις αίθουσες του σχολείου για να διευκολύνουν ακόμα περισσότερο την εκπαιδευτική διαδικασία .  Επίσης υπάρχει ενσύρματο δίκτυο (internet) και στο Γυμναστήριο.

Στον 1ο όροφο λειτουργεί Δανειστική Βιβλιοθήκη ενταγμένη στο σύστημα Σχολικών Βιβλιοθηκών. Το 2021 έγινε ο εσωτερικός ελαιοχρωματισμος του διδακτιρίου. Επίσης οι τουαλέτες ανακαινίσθηκαν το 2021 από τον Δήμο Πέλλας και μέσα από το πρόγραμμα του Υπουργείου Εσωτερικών “ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ “