ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΞ ΛΟΓΚΟ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΞ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΞ 1
Συμμετοχή μαθητών και μαθητριών σε βιωματικές δραστηριοτήτες

Την Τρίτη, 14₋11₋2023, οι μαθητές/μαθήτριες των Ε′ και Στ′ τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Πειραμάτων «Πειραματίξ» και παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Ενημερώθηκαν για τις διάφορες μορφές ενέργειας, μια έννοια που περιλαμβάνεται στα βιβλία της Φυσικής, τόσο της Ε′ όσο και της Στ′ τάξης.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη εκπαιδευτική εμπειρία που άρεσε πολύ στους μαθητές και στις μαθήτριες. Τους δόθηκε η δυνατότητα – μέσω βιωματικών δραστηριοτήτων και συμμετοχής τους σε πειράματα – να κατανοήσουν καλύτερα τα όσα έχουν διδαχθεί σχετικά με τη συγκεκριμένη θεματική ενότητα, να βιώσουν με ευχάριστο τρόπο θέματα που αφορούν την ενέργεια και να αποκτήσουν εμπειρίες μέσα από την πειραματική διαδικασία.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΞ 3
Συμμετοχή μαθητών και μαθητριών σε πειράματα