Συμμετοχή του σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (5-20 Οκτωβρίου 2019)

Συγγραφέας: 3ο 12/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 01-10-2019

Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Νεάπολης στα πλαίσια του μαθήματος της πληροφορικής συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού που διεξάγεται ταυτόχρονα σε όλες τις χώρες της Ευρώπης από 5 έως 20 Οκτωβρίου.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές όλων των τάξεων θα γίνουν μικροί προγραμματιστές και θα προγραμματίσουν on line στη σελίδα  learn.code.org.  Επιπλέον θα ασχοληθούν με unplugged δραστηριότητες όπως το να καθοδηγήσουν ένα ρομπότ (συμμαθητή τους)  δίνοντας εντολές, ή να ζωγραφίσουν κάτι σύμφωνα με τις εντολές ενός προγραμματιστή. Τέλος οι μαθητές των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων θα προγραμματίσουν χρησιμοποιώντας το λογισμικό scratch.

Το όφελος από τη συγκεκριμένη δράση  είναι μεγάλο διότι η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.