ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

22 222 2222 2

Η Ημέρα της Γης αποτελεί μια ημερομηνία κατά την οποία διοργανώνονται εκδηλώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο με στόχο την ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά θέματα

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης με το δικό τους τρόπο υποστήριξαν ότι η μάχη υπέρ του περιβάλλοντος είναι μάχη υπέρ του μέλλοντος της Γης.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

1 11 111 11111

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, με τη συνοδεία της δασκάλας τους κ. Δουβή Κωνσταντίνας, επισκέφτηκαν στις 5/4/2024 τη Βουλή των Ελλήνων. Ξεναγήθηκαν σε χώρους της Βουλής, σύμφωνα με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Υπουργείου. Στη συνέχεια επισκεφτήκαν το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

akropolhakropolh2 akropolh 1 1ακροπολη 3 1

Το Μουσείο Ακρόπολης που επισκεφθήκαμε στις 8/4/2024 είναι αρχαιολογικό μουσείο επικεντρωμένο στα ευρήματα του αρχαιολογικού χώρου της Ακρόπολης των Αθηνών. Οι μαθητές μας  με ιδιαίτερο ήθος και ενδιαφέρον ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου.

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΗ ΦΟΡΕΣΙΑ

426131470 120208222439350588 5722524563052891501 n

Παρακολουθήσαμε σήμερα μια εξαιρετική παρουσίαση γνωριμίας με την Κορινθιακή παραδοσιακή φορεσιά στο χώρο του Συλλόγου  «Ο Λύσιππος». Στόχος μας είναι να παρουσιάσουμε στα παιδιά του Σχολείου  τα ενδύματα των προγόνων μας.

Ένα ακόμα μεγάλο ευχαριστώ στην κα Γωγώ Καρακούση που μας παρουσίασε το πρόγραμμα.

Ευχαριστούμε τον πρόεδρο του χωριού κ. Γιώργο Κοτούλα για τη δωρεάν μεταφορά των μαθητών στο χώρο της παρουσίασης.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ

images

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 22/03/2024 από 08.30 έως 10.00 θα γίνει η γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου από τους μαθητές των Ε’ & ΣΤ’ τάξεων στον χώρο του σχολείου μας. Το πρωινό δρομολόγιο του σχολικού λεωφορείου θα γίνει κανονικά και η αποχώρηση όλων των μαθητών θα γίνει στις 10.30

Τη Δευτέρα 25-03-2024 και ώρα 09.00 θα προσέλθουν οι μαθητές στο προαύλιο χώρο της εκκλησίας. Παρακαλούμε για την έγκαιρη προσέλευση των μαθητών, ώστε να παραταχθούν ως σχολείο.

Θα ακολουθήσει δοξολογία , κατάθεση στεφάνων και παρέλαση των μαθητών.

Η ενδυμασία των μαθητών για την παρέλαση είναι: για τα αγόρια μπλε παντελόνι, μαύρα παπούτσια, άσπρο πουκάμισο και για τα κορίτσια μπλε φούστα, άσπρο καλσόν, μαύρα παπούτσια, άσπρο πουκάμισο.

Όσοι μαθητές έχουν παραδοσιακή στολή θα φορέσουν τη στολή τους.

Ενημερωτική Εσπερίδα

Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Δημ. Σχολείων
1ης , 2ης και 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Κορινθίας
Κόρινθος, 20 Maρτίου 2024

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες,
Οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Δασκάλων Κορινθίας, στο πλαίσιο των καθηκόντων τους
διοργανώνουν μέσω τηλεδιάσκεψης, απογευματινή ενημερωτική Εσπερίδα, με την επιθυμία να
υποστηρίξουν και το δικό σας δύσκολο, όμορφο και σημαντικό έργο.
Η ενημερωτική Εσπερίδα έχει ως θέμα:
«Η φιλαναγνωσία πάει σπίτι και σχολείο. Με λογισμό και όνειρο
φτάχνουμε…φαντασία»
και θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27.03.2024, ώρα 18:00-19:30, μέσω της
πλατφόρμας Webex.
Εισηγητές: -κ. Ιωάννης Μπάρτζης, Συγγραφέας, τ. Σχολικός Σύμβουλος Κορινθίας
«Βιβλιοφιλία, φιλαναγνωσία, βιβλιαγάπη κατέναντι στις οθόνες…»

-κ. Μαρία Παπανικολάου, Συγγραφέας
«Το παιδικό βιβλίο. Ποιος διαβάζει τελικά; Οι γονείς ή τα παιδιά; Πώς επιλέγουμε
βιβλία για τα παιδιά μας; Σκέψεις και προβληματισμοί»

-κ. Λιάνα Δενεζάκη, Συγγραφέας-Εικονογράφος
«Μια εικόνα, χίλιες ιστορίες»
– Σύνδεσμος τηλεδιάσκεψης:

Με εκτίμηση,
Η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης
1ης Εκπ. Περ. Δ. Σχολείων 2ης Εκπ. Περ. Δ. Σχολείων 3ης Εκπ. Περ. Δ. Σχολείων
Κορινθίας Κορινθίας Κορινθίας
Αναστασία Γκιόκα Ζαχαρούλα Καραβά Ηλίας Γεραρής

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

IMG 20240307 132756IMG 20240307 132626

6 Μαρτίου, παγκόσμια ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Οι μαθητές μας, ύστερα από δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τη σχολική βία, στέλνουν το δικό τους ηχηρό μήνυμα για σεβασμό και συμπερίληψη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

βββββββΗ βαθμολογία των μαθητών των Γ΄  Δ΄ Ε΄ ΣΤ΄ τάξεων θα δοθεί στους γονείς – κηδεμόνες την Τρίτη 19/03/2024 και ώρα 13.15 έως 14.00. Για τους γονείς – κηδεμόνες των Α’  και Β΄ τάξεων θα γίνει προφορική ενημέρωση.

Κατά τη διάρκεια της επίδοσης της βαθμολογίας την επίβλεψη των μαθητών θα έχουν οι γονείς.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΕΛΕΝΗ ΣΑΛΛΗ