9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού ποιητή Διονυσίου Σολωμού, έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας. Μέσω της θέσπισης του ετήσιου παγκόσμιου εορτασμού της , επιδιώκεται η ανάδειξη του  θεμελιώδους ρόλου που διαδραμάτισε η ελληνική γλώσσα ανά τους αιώνες.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, στο σχολείο μας οι μαθητές της Δ΄τάξης :

• Άκουσαν το τραγούδι ” Άραγε χελιδόνι μου ‘ στα ελληνικά και στα γραικάνικα (διάλεκτος Κάτω Ιταλίας) και εντόπισαν τις κοινές λέξεις.
  • Παρακολούθησαν μία παρουσίαση με θέμα την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας και  μέσω μιας εφαρμογής εντόπισαν τη γραφή του ονόματός τους, από την Μυκηναϊκή ως την Βυζαντινή εποχή.
  • Παρακολούθησαν βίντεο όπου μιλούσαν άνθρωποι από όλο τον κόσμο και εντόπισαν λέξεις που έχουν ελληνική ρίζα και τις κατέγραψαν.
  • .jpg