Δανειστική Βιβλιοθήκη στο σχολείο

1700753476762 censored Α 1700753476771 censored Α 1700753476777 censored Α 1700753476786 censored Α 1700753476792 censoredΑ

Η Σημασία της Βιβλιοθήκης σε ένα Σχολείο

Η βιβλιοθήκη αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι ενός σύγχρονου σχολείου, γιατί προσφέρει γνώσεις στους μαθητές, στους εκπαιδευτικούς και στην εκπαιδευτική διαδικασία συνολικά. Διαθέτει ένα ευρύ φάσμα βιβλίων, περιοδικών, ψηφιακών πόρων και άλλων εκπαιδευτικών υλικών, καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα θεμάτων και ενδιαφερόντων. Μέσα από την πρόσβαση σε αυτές τις πηγές, οι μαθητές:

• Εξερευνούν και ανακαλύπτουν νέες γνώσεις.
  • Αναπτύσσουν την κριτική τους σκέψη και μαθαίνουν να αξιολογούν πληροφορίες.
  • Εμπλουτίζουν το λεξιλόγιό τους και βελτιώνουν τις δεξιότητες γραφής και έκφρασης.

Ενισχύουν το αίσθημα της Φιλαναγνωσίας:

Καλλιεργείται η αγάπη για το διάβασμα και οι μαθητές επιθυμούν :

• Να ανακαλύψουν τη χαρά της ανάγνωσης και να υιοθετήσουν μια δια βίου μαθησιακή στάση.
  • Να γνωρίσουν διαφορετικά είδη λογοτεχνίας και να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες.
  • Να αναπτύξουν την αυτενέργεια και την κριτική τους σκέψη.

Συνεχής Επιμόρφωση: η βιβλιοθήκη δεν περιορίζεται μόνο στην τυπική εκπαίδευση, αλλά προσφέρει ευκαιρίες για:

• Ενημέρωση και επιμόρφωση σε θέματα που αγγίζουν τους μαθητές.
  • Διοργάνωση εκπαιδευτικών σεμιναρίων, workshops και άλλων εκδηλώσεων.
  • Ενίσχυση της ψηφιακής γραμματισμού και εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες.

Κοινωνικός Χώρος: η βιβλιοθήκη λειτουργεί και ως χώρος κοινωνικής συναναστροφής, όπου οι μαθητές:

• Συνεργάζονται, ανταλλάσσουν ιδέες και απόψεις.
  • Αναπτύσσουν κοινωνικές δεξιότητες και μαθαίνουν να λειτουργούν ομαδικά.
  • Βιώνουν την έννοια της κοινότητας και της αλληλεγγύης.

Συνοψίζοντας: η βιβλιοθήκη, είναι ένας ζωντανός οργανισμός, διαδραματίζει καίριο ρόλο στην ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών και στην υλοποίηση μίας ποιοτικής και σύγχρονης εκπαίδευσης. Η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, η πρόσβαση στην πληροφορία, η υποστήριξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας και η δημιουργία ενός φιλόξενου και ερεθιστικού περιβάλλοντος μάθησης, καθιστούν τη βιβλιοθήκη αναπόσπαστο κομμάτι της σχολικής ζωής.

4 σχόλια στο “Δανειστική Βιβλιοθήκη στο σχολείο

Τα σχόλια είναι κλειστά.