Επίσκεψη στο Μουσείο Ιατρικής

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο χώρο του μουσείου γνωρίζοντας τα ιατρικά μηχανήματα κα εργαλεία που χρησιμοποιούνταν τον προηγούμενο αιώνα στο χώρο της ιατρικής και στη συνέχεια ενημερώθηκαν για τη χρησιμότητα των βοτάνων στην ίαση διάφορων ασθενειών.

Στη συνέχεια  χωρίστηκαν  σε ομάδες και ανέλαβαν να διεκπεραιώσουν ένα σημαντικό έργο: Την ανακάλυψη ενός φαρμακευτικού φυτού που με τη βοήθεια της επιστήμης αποδείχθηκε αποτελεσματικό για την ελονοσία. Τα παιδιά μέσα από τις οδηγίες που τους δίνονται, περιηγήθηκαν στις συλλογές του Μουσείου αναζητώντας στοιχεία με τελικό προορισμό το φάρμακο. Για το παιγνίδι επιστρατεύονται ενδεικτικά: Η προθήκη με τα φαρμακευτικά φυτά και τις δραστικές ουσίες, ένα μικροσκόπιο, o καταποτιοκόπτης , η προθήκη με τα παρασκευάσματα παρασιτολογίας, το πορτραίτο επιστημόνων που σχετίζονται με την ανακάλυψη του φαρμάκου , ένα οφθαλμολογικό μηχάνημα, ένα έργο τέχνης.Σκοπός του παιγνιδιού είναι να κινητοποιηθούν οι μαθητές και να αδράξουν τη γνώση μέσα από επιλεγμένες συλλογές του Μουσείου. ‘Ετσι μέσα από την περιπέτεια και το μυστήριο προσεγγίζουν τη γνώση με συναρπαστικό τρόπο.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τη διαδικασία  και την ανακάλυψη της νέας γνώσης.

εικόνα Viber 2023 11 08 22 28 51 921εικόνα Viber 2023 11 08 22 23 58 403εικόνα Viber 2023 11 08 22 24 39 528εικόνα Viber 2023 11 08 22 25 24 690