Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο

Στις 9 Φεβρουαρίου 2023, το Ε΄1 τμήμα του 1ου Δημοτικού σχολείου, σε συνεργασία με τη Δ΄ τάξη του 1ου Δημοτικού σχολείου και τη Γ΄ τάξη του 2ου Δημοτικού σχολείου, παρακολούθησαν μια διαδικτυακή διαδραστική ομιλία του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.  Τα παιδιά έμαθαν να διακρίνουν μια είδηση από ένα άρθρο γνώμης, να εξακριβώνουν την αξιοπιστία μιας διαδικτυακής πηγής και να διασταυρώνουν αν η “είδηση” που διαβάζουν είναι αληθής ή ψευδής. Κατά τη διάρκεια της ομιλίας, έγινε συζήτηση μεταξύ παιδιών από δεκάδες σχολεία της Ελλάδας και στο τέλος τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να ανακεφαλαιώσουν όσα έμαθαν μέσω ενός βίντεο. Ακολούθησε διεκπεραιωτική συζήτηση με την εκπαιδευτικό της πληροφορικής.

Screenshot 2023 03 12 09 54 11 861