Εκπαιδευτική εκδρομή στην Πύλο

Με σύμμαχο τον καλό καιρό και τη χαρούμενη διάθεση των μαθητών, το σχολείο μας πραγματοποίησε  εκπαιδευτική εκδρομή στην Πύλο,  την Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2022. Επισκέφθηκε το σπίτι του Ολυμπιονίκη Κωστή Τσικλητήρα και είδε το ψηφιακό έκθεμα που ζωντανεύει τον πίνακα του ζωγράφου George Philip Reinagle <<Η ναυμαχία του Ναυαρίνου>>. Στη συνέχεια, είδε από κοντά την πολεμική φρεγάτα Σαλαμίς που ήταν αγκυροβολημένη στο λιμάνι της Πύλου. Η άφιξή της είχε σκοπό τη συμμετοχή της στον εορτασμό της επετείου της μάχης του Ναυαρίνου. Οι μαθητές πληροφορήθηκαν από τον αρμόδιο αξιωματικό σχετικά με το πολεμικό πλοίο και εντυπωσιάστηκαν από το τι μπορεί να κάνει, καθώς και από το μέγεθός του. Τέλος, επισκέφθηκαν το κάστρο της Πύλου και ξεναγήθηκαν σε αυτό από τους εκπαιδευτικούς τους.

tempImagePjobc1   tempImageWI6om0tempImageqex4K4tempImageIocMQPtempImageYIfxiRtempImageXXuKh2