9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 γιορτάστηκε η 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Το σχολείο μας, την ημέρα αυτή οργάνωσε πολλές δραστηριότητες. Τις πρώτες ώρες οι μαθητές στις τάξεις τους, μίλησαν για τη σημασία που έχει η Άθληση στη ζωή μας και για το πόσο σημαντική είναι η διατροφή για την υγεία μας. Έλυσαν κρυπτόλεξα, ζωγράφισαν διάφορα αθλήματα, συμπλήρωσαν τη διατροφική πυραμίδα και έφτιαξαν πινακίδες με το σύνθημα “Άθληση κάθε μέρα, Υγεία μια ζωή”. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια της γυμνάστριας του σχολείου μας, κυρίας Κορμάζου Ελένης, συμμετείχαν σε πολλά παιχνίδια που έγιναν στον προαύλιο χώρο. Με μεγάλη όρεξη, διάθεση και χαρά, ακούγοντας και μουσική από τα ηχεία του σχολείου, πέρασαν μια αξέχαστη ημέρα!