Εκδρομή στον Μυστρά

Το Σχολείο μας φέτος οργάνωσε μία ολοήμερη εκδρομή στον Μυστρά, στο Γύθειο και στη Σπάρτη για τους μαθητές όλων των τάξεων. Αρχική μας στάση ήταν ο αρχαιολογικός χώρος του Μυστρά, όπου μία ξεναγός ανέλαβε την ξενάγησή μας. Είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε στη βυζαντινή καστροπολιτεία, που μένει αλώβητη στον χρόνο και να θαυμάσουμε τα αρχοντικά κτίρια, τις επιβλητικές εκκλησίες και τα εντυπωσιακά μοναστήρια που συνθέτουν ένα μοναδικό θέαμα αλλοτινών εποχών. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Γύθειο και τέλος κάναμε μία βόλτα στη Σπάρτη, όπου θαυμάσαμε το άγαλμα του Λεωνίδα. Ήταν μία αξέχαστη εκδρομή με πολλές εικόνες και εμπειρίες που κλείνει τον φετινό κύκλο, καθώς πλησιάζουμε στις καλοκαιρινές διακοπές!

Mystras