Πασχαλινές δραστηριότητες

Η τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές του Πάσχα ήταν γεμάτη πασχαλινές δραστηριότητες. Οι μαθητές μας μίλησαν για τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας και διάβασαν σχετικά κείμενα και ποιήματα! Δημιούργησαν πασχαλινές κατασκευές, όπως κάρτες και χαριτωμένους λαγούς! Με πολλή όρεξη και χαρά έφτιαξαν πεντανόστιμα πασχαλινά κουλουράκια! Πήραν μέρος στο κυνήγι πασχαλινών αυγών και βγήκαν νικητές! Και φυσικά τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου και άλλα παραδοσιακά τραγούδια! Μέσα από όλες αυτές τις δραστηριότητες οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με τα ήθη και τα έθιμα του Πάσχα, τα οποία μας φέρνουν κοντά στις ρίζες μας, αλλά μας υπενθυμίζουν ότι το Πάσχα δεν περιορίζεται σε αυτά, αλλά είναι πάνω από όλα η Αγάπη στον συνάνθρωπό μας.