Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Σε συνέχεια των δράσεων που διοργανώνει το σχολείο μας σε συνεργασία με διάφορους φορείς του νομού μας για θέματα που αφορούν τόσο τους μαθητές και τις μαθήτριες, όσο και τους γονείς- κηδεμόνες τους, την Τετάρτη, 24-4-2024, πραγματοποίησε εσπερίδα με θέμα την “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”.

Όλοι γνωρίζουμε ότι το διαδίκτυο έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας και αποτελεί μάλιστα σημαντικό και χρήσιμο εργαλείο στην καθημερινότητά μας, σε ποικίλους τομείς.Η εκπαίδευση και η επικοινωνία αποτελούν τους βασικότερους από αυτούς.

Ποιοι κίνδυνοι όμως ελλοχεύουν από την αλόγιστη χρήση του?

Σε αυτό το καίριο ερώτημα κλήθηκαν να απαντήσουν οι καταρτισμένοι αστυνομικοί κ.κ Τζάγκας Δημήτριος και Φόλιος Γεώργιος.

Μας ενημέρωσαν για την παραβίαση των προσωπικών δεδομένων, το “fishing”, τη διαδικτυακή απάτη, το “cyber bullying” και τη διαδικτυακή αποπλάνηση ανηλίκων.

Επίσης, επίστησαν την προσοχή των γονέων γύρω από την προστασία των παιδιών τους κατά τη χρήση των ηλεκτρονικών μέσων, ενώ ταυτόχρονα πρότειναν και τρόπους εποπτείας και πρόληψης από την έκθεση σε υλικό ακατάλληλο για την ηλικία τους. Π.χ: family link

Η ανταπόκριση του κοινού και το ενδιαφέρον με το οποίο παρακολούθησαν την εσπερίδα αποτυπώνεται στα παρακάτω στιγμιότυπα

IMG e65a55ee9c15619c427f69c0b5ab1cb9 V

IMG 134ad455a297b51d766cf40f028beaf7 V