P5200021

Ένα μικρό, πέτρινο σχολείο με μεγάλη ιστορία. Στέκεται περήφανο εδώ και ογδόντα χρόνια κι αγναντεύει τα γαλαζοπράσινα νερά της Λίμνης του Μόρνου.

Το σχολείο μας ανήκει στη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας με  Διευθύντρια Εκπ/σης την κ. Παπαϊωάννου Αμαλία .

Από αυτό πέρασαν γενιές και γενιές Λιδωρικιωτών αλλά και παιδιών από τη γύρω περιοχή. Έμαθαν τα πρώτα τους γράμματα, έγιναν χρήσιμοι πολίτες στην κοινωνία κι αρκετοί διέπρεψαν στον τομέα τους στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Εμείς σήμερα, εκπαιδευτικοί και μαθητές,  συνεχίζουμε την προσπάθεια κι αγωνιζόμαστε – ο καθένας απ’ την πλευρά του – να γίνουμε καλύτεροι και ικανότεροι.

Τη φετινή σχολική χρονιά 2023-24 φοιτούν σ’ αυτό 55 μαθητές/τριες.

Διαθέτει αίθουσα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών εξοπλισμένη με φορητούς και επιτραπέζιους υπολογιστές  και μία διαδραστική οθόνη.

Δύο επιπλέον διαδραστικές οθόνες είναι τοποθετημένες σε δύο σχολικές αίθουσες.

Λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη με πλούσιο υλικό για όλα τα παιδιά των τάξεων.

20231126 13195720231126 132041