“1ος ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ”

Η δράση που έχει τίτλο:

«Ξεφυλλίζοντας την Ιστορία, έμαθα Ορθογραφία» Κειμενοκεντρική/Διαθεματική προσέγγιση με στόχο τον ορθογραφημένο γραπτό λόγο, γεννήθηκε αφού λάβαμε υπόψη τις ανάγκες των μαθητών/τριών και της σχολικής μονάδας αλλά και έχοντας ως αφόρμηση την Επιμορφωτική Δράση που είχε πραγματοποιηθεί με τη βραβευμένη συγγραφέα Αγγελική Δαρλάση. Από τα υπέροχα βιβλία της κ. Δαρλάση αντλήσαμε το υλικό τόσο για τα θέματα του διαγωνισμού όσο και για τις εργασίες ορθογραφίας που κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους οι μαθητές/τριες υλοποιούσαν.

Σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν δόθηκαν έπαινοι συμμετοχής και στους νικητές συγχαρητήριος έπαινος. Τέλος, στην κάθε τάξη μοιράστηκε από ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι, το οποίο θα τους συντροφεύει στη μαθητική τους πορεία και θα τους προσφέρει ευχάριστες στιγμές γνώσης αλλά και ψυχαγωγίας. Αυτό  που παρατηρήσαμε και μας χαροποιεί ιδιαίτερα είναι το ενδιαφέρον των παιδιών για αυτή την πρωτότυπη δράση που ευχόμαστε να γίνει θεσμός στο σχολείο μας.

20240606 13493620240606 13495920240606 134300

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που συμμετείχαν!

Ευχαριστούμε όλους και όλες που συνέβαλαν στην επιτυχία της δράσης μας.